Pensiya yoshiga yetganligi sababli mehnat shartnomasini bekor qilish toʻgʻrisida buyruq
Mehnat shartnomasini xodimning tashabbusiga ko‘ra bekor qilish to‘g‘risidagi ariza u o‘z ishini davom ettirishi mumkin emasligi (ta’lim tashkilotiga qabul qilinganligi, pensiyaga chiqqanligi, saylab qo‘yiladigan lavozimga saylanganligi va boshqa hollarda) bilan bog‘liq bo‘lgan hollarda ish beruvchi mehnat shartnomasini xodim iltimos qilayotgan muddatda bekor qilishi kerak.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 160-moddasiga muvofiq,
1. Xodimning familiyasi, ismi, otasining ismiTashkilot nomi Xodimning lavozimi bilan tuzilgan mehnat shartnomasi Mehnat shartnomasi bekor qilinadigan sanadan pensiya yoshiga toʻlganligi sababli, xodimning oʻz xohishiga koʻra bekor qilinsin.
2. Buxgalteriya bo‘limiga: xodim Xodimning familiyasi, ismi, otasining ismiga tegishli toʻlovlar amaldagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshirilsin.

Приказ о расторжении трудового договора в связи с достижением пенсионного возраста
ВСтатье 160 Трудового кодекса Республики Узбекистан «Расторжение трудового договора по инициативе работника», определено, что:
Вслучаях, когда заявление работника о расторжении трудового договора по его инициативе связано с невозможностью продолжения им трудовой деятельности (поступление в учебное заведение, выход на пенсию, избрание на выборную должность и т. п.), работодатель обязан расторгнуть трудовой договор в срок, указанный работником.
Всоответствии со статьей 160 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Трудовой договор, заключенный с Фамилия, имя, отчество работника; Название организации. Должность работника расторгается по собственному желанию работника в связи с достижением им пенсионного возраста с Дата прекращения трудового договора.
2. Бухгалтерии: выплаты работнику Фамилия, имя, отчество работника; Название организации. Должность работника произвести в соответствии с действующим законодательством.
Основание: Статья 160 Трудового кодекса Республики Узбекистан, заявление Фамилия, имя, отчество работника; Название организации. Должность работника.