Qishloq xoʻjaligida foydalanishdan chiqib ketgan sugʻoriladigan yerlar va lalmi yerlarni investitsiya shartnomasi yoki davlat-xususiy sheriklik asosida berish boʻyicha
IJARA SHARTNOMASI
Kelgusida “Ijaraga beruvchi” deb ataluvchi yuridik shaxs Ijaraga beruvchi yuridik shaxsning nomi va tashkiliy-huquqiy shakli nomidan ish yurituvchi rahbari Ijaraga beruvchi yuridik shaxs rahbarining familiyasi, ismi, otasining ismi bir tomondan va kelgusida “Ijaraga oluvchi” deb ataluvchi yuridik shaxs Ijaraga oluvchi yuridik shaxsning nomi va tashkiliy-huquqiy shakli nomidan ish yurituvchi Ijaraga oluvchi yuridik shaxs rahbarining familiyasi, ismi, otasining ismi ikkinchi tomondan, ushbu Shartnomani quyidagilar toʻgʻrisida tuzishdi: |
I. Shartnomaning mavzusi
1. Ijaraga beruvchi Ijaraga beriladigan yer topshiriladigan sana dan Ijara muddati yil muddatga Ijaraga berilayotgan yerning manzili da joylashgan Ijaraga berilayotgan yerning maydoni hajmi gektar yer uchastkasini ijaraga topshiradi, Ijaraga oluvchi esa qabul qilib oladi.
Ijaraga oluvchining yer uchastkasi chegaralari mazkur Shartnomaning ajralmas qismi hisoblanadigan ilova qilinayotgan xaritada koʻrsatilgan.
II. Ijara haqi
2. Yer uchun ijara haqi yer soligʻi tarzida, qonun hujjatlarida belgilangan stavkalar boʻyicha va muddatlarda toʻlanadi.
3. Yer soligʻini oʻz vaqtida toʻlamaganlik uchun qonun hujjatlarida belgilangan tartibda penya undiriladi.
III. Yer uchastkasini berish va undan foydalanish shartlari
4. Yer uchastkasidan ushbu Shartnomaning 2-bandida koʻrsatilgan maqsadlarda, belgilangan almashlab ekishlarga muvofiq foydalanilishi kerak.
10. Ichki xoʻjalik obyektlari qurishda va keng tarqalgan foydali qazilmalarni qazib olishda Ijaraga oluvchi tomonidan buzilgan yer uchastkalari ijaraga oluvchining kuchi bilan va uning mablagʻlari hisobiga qayta madaniylashtiriladi.
IV. Ijaraga beruvchining huquq va majburiyatlari
5. Ijaraga beruvchi quyidagi huquqlarga ega:
Ijaraga oluvchi tomonidan Shartnoma shartlari buzilganda yoxud yer uchastkasini yoki uning bir qismini davlat va jamoat ehtiyojlari uchun olib qoʻyish zarur boʻlganda ushbu Shartnomani oʻzgartirishni yoki bekor qilishni Ijaraga oluvchidan talab qilish;
yer uchastkasining kuchsizlanganligi darajasini aniqlash.
Ijaraga beruvchi qonun hujjatlarida belgilangan boshqa huquqlarga ham ega boʻlishi mumkin.
6. Ijaraga beruvchi quyidagilarga majbur:
ijaraga olingan yer uchastkasining belgilangan muddatlarda, Shartnoma shartlariga muvofiq holatda berilishini taʼminlash;
yerlar davlat va jamoat ehtiyojlari uchun olib qoʻyilgan taqdirda Ijaraga oluvchining koʻrgan zararlarini, shu jumladan boy berilgan foydasini toʻlash;
qishloq xoʻjaligi ekinlari va daraxtlarni sugʻorish uchun ajratilgan limitlarga muvofiq suv berilishini taʼminlash;
Ijaraga oluvchining qonun hujjatlarida belgilangan huquqlariga rioya qilish.
Ijaraga beruvchi qonun hujjatlarida belgilangan boshqa majburiyatlarga ham ega boʻladi.
V. Ijaraga oluvchining huquq va majburiyatlari
7. Ijaraga oluvchi quyidagi huquqlarga ega:
yer uchastkasidan belgilangan maqsadlarda foydalanish hamda taʼsis hujjatlariga muvofiq mustaqil ravishda ish yuritish;
qishloq xoʻjaligi ekinlari va daraxt koʻchatlariga, yetishtirilgan qishloq xoʻjaligi mahsulotlariga va uni sotishdan olingan daromadlarga egalik qilish;
qishloq xoʻjaligiga moʻljallangan yerlar qishloq xoʻjaligi mahsuloti yetishtirish maqsadida yuridik va jismoniy shaxslarga uchinchi shaxslarga berish huquqisiz ikkilamchi ijaraga berish;
yer uchastkasida mavjud boʻlgan keng tarqalgan foydali qazilmalar, oʻrmonzorlar, suv obyektlaridan xoʻjalik ehtiyojlari uchun belgilangan tartibda foydalanish, shuningdek yerning boshqa foydali xossalarini ishga solish;
sugʻorish, yerlarning zaxini qochirish, texnik va boshqa meliorativ ishlarni belgilangan tartibda amalga oshirish;
qishloq xoʻjaligi ekinlarini, daraxtlarni sugʻorish va boshqa maqsadlar uchun sugʻorish manbalaridan limitlarga muvofiq suv olish;
yerlar olib qoʻyilgan taqdirda oʻziga yetkazilgan zararlarni, shu jumladan boy berilgan foydani Ijaraga beruvchidan belgilangan tartibda talab qilish.
Ijaraga oluvchi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa huquqlarga ham egadir.
8. Ijaraga oluvchi quyidagilarga majbur:
yer uchastkasining ixtisoslashuvini mazkur Shartnomaning 2-bandiga muvofiq saqlash;
yerdan uning belgilangan maqsadiga muvofiq oqilona foydalanish, tuproq unumdorligini oshirish, ishlab chiqarishning tabiatni muhofaza qiluvchi texnologiyalarini qoʻllash, oʻz xoʻjalik faoliyati natijasida hududdagi ekologik vaziyatning yomonlashuviga yoʻl qoʻymaslik.
ishlayotgan irrigatsiya va meliorativ tarmoqlarni, muhandislik kommunikatsiyalarini soz holatda saqlash;
yerlarni muhofaza qilish boʻyicha qonun hujjatlarida nazarda tutilgan kompleks tadbirlarni amalga oshirish;
yer soligʻini oʻz vaqtida toʻlash;
boshqa yer egalari, yerdan foydalanuvchilar, yerni ijaraga oluvchilar va yer uchastkalari mulkdorlarining huquqlarini buzmaslik;
belgilangan shakllardagi hisobotlarni oʻz vaqtida taqdim etish;
boshqa yer egalariga, yerdan foydalanuvchilarga, yerni ijaraga oluvchilarga va yer uchastkalari mulkdorlariga yetkazilgan zararni belgilangan tartibda toʻlash;
qishloq xoʻjaligi ekinlari hosildorligini (uch yil ichidagi oʻrtacha yillik hisobda) yerlarning normativdagi kadastr bahosidan past boʻlmagan darajada boʻlishini taʼminlash;
oʻzganing yer uchastkasidan cheklangan tarzda foydalanish huquq (servitut)laridan foydalanishini taʼminlash;
ochiq elektron tanlovda jamgʻargan ballari boʻyicha zimmasiga olgan majburiyatlarni oʻz vaqtida bajarish.
Ijaraga berilgan qishloq xoʻjaligi yerlaridan qishloq xoʻjaligi ekinlari shartnomasida nazarda tutilmagan boshqa maqsadlarda foydalanilishi amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan barcha kelib chiqadigan oqibatlari bilan birgalikda ijara shartnomasining qoʻpol ravishda buzilishi hisoblanadi.
Ijaraga oluvchi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa majburiyatlarga ham egadir.
VI. Yer uchastkasini ijaraga berish shartnomasinioʻzgartirish va bekor qilish
9. Ushbu Shartnoma tomonlarning kelishuviga koʻra, tomonlarning kelishuviga erishilmagan taqdirda esa – sud qaroriga koʻra oʻzgartirilishi yoki bekor qilinishi mumkin.
Yer uchastkalari ijaraga berish (shu jumladan ikkilamchi ijara) shartnomasini oʻzgartirish va bekor qilish toʻgʻrisidagi barcha hujjatlar faqat qishloq xoʻjaligi ekinlari yigʻishtirib boʻlingan muddatda rasmiylashtiriladi.
10. Ushbu Shartnoma quyidagi hollarda:
yuridik shaxs tugatilganda, shu jumladan, bankrotlik toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga muvofiq u iqtisodiy nochor boʻlgan taqdirda tugatilganda;
yer uchastkasini ijaraga olish huquqidan ixtiyoriy ravishda voz kechilganda;
ochiq elektron tanlovda jamgʻargan ballari boʻyicha zimmasiga olgan majburiyatlarni bajarmaganda;
yerdan belgilangan maqsadda foydalanilmaganda;
qishloq xoʻjaligi ekinlari ekilmaganda;
samarasiz foydalanilganda, yaʼni Ijaraga oluvchining aybi bilan muntazam ravishda (uch yil ichida) normativdagi kadastr bahosidan kam miqdorda hosil olinganda;
yerlarning ekologik holati ijaraga oluvchining aybi bilan yomonlashganda;
yer uchastkasi davlat va jamoat ehtiyojlari uchun belgilangan tartibda olib qoʻyilganda;
yerlarni oʻzboshimchalik bilan egallashga va (yoki) oʻzboshimchalik bilan qurilish ishlariga yoʻl qoʻyilganda, shuningdek oʻzboshimchalik bilan egallangan yer uchastkasidagi qonun hujjatlar talablariga zid ravishda qurilishni toʻxtatib turish boʻyicha choralari koʻrilmaganda;
agar ijaraga oluvchi yer uchastkasi olingan paytdan boshlab bir yil ichida ishlab chiqarish-xoʻjalik faoliyatiga kirishmasa bekor qilinishi mumkin.
Yer uchastkasini ijaraga olish shartnomasi bekor qilingan taqdirda yer uchastkasining dastlab berilgan paytdagi oʻlchamlarini kamaytirmagan va boshqa shaklda zarar yetkazmagan holda yer uchastkasini ijaraga beruvchiga qaytarishi shart.
Shartnoma amaldagi qonunda nazarda tutilgan boshqa hollarda ham bekor qilinishi mumkin.
VII. Tomonlarning javobgarligi
11. Tomonlardan biri ushbu Shartnomaning shartlarini bajarmaganda yoki qonun hujjatlarini muntazam ravishda buzganda ikkinchi tomon ushbu Shartnomaning belgilangan tartibda bekor qilinishini talab qilishga haqlidir.
12. Bartaraf etilishi mumkin boʻlgan har qanday qonun buzilishi Shartnomaning bekor qilinishiga sabab boʻlmaydi.
13. Tomonlardan biri Shartnomani bekor qilish moʻljali toʻgʻrisida ikkinchi tomonni Shartnoma bekor qilinishi sabablarini asoslagan holda moʻljallanayotgan bekor qilish sanasidan olti oy oldin yozma ravishda xabardor qiladi.
VIII. Nizolarni hal etish
14. Ijara shartnomasi shartlarining oʻzgartirilishiga, uning bekor qilinishiga va toʻxtatilishiga tomonlarning kelishuvi bilan yoʻl qoʻyiladi.
Tomonlarning biri shartnoma shartlarini jiddiy ravishda buzgan taqdirda ikkinchisining talabiga koʻra ijara shartnomasi tegishli sudning qarori bilan oʻzgartirilishi yoki bekor qilinishi mumkin.
Ushbu Shartnomani amalga oshirishda paydo boʻladigan nizolar amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq hal etiladi.

Договор аренды о предоставлении выведенных из сельскохозяйственного оборота орошаемых и болотистых земель по инвестиционному договору или на основе государственно частного партнерства
ДОГОВОР АРЕНДЫ
опредоставлении выведенных из сельскохозяйственного оборота орошаемых и болотистых земель по инвестиционному договору или на основе государственно-частного партнерства
Время заключения договора Номер договора Место заключения договора
Руководитель Ф.И.О. руководителя юридического лица-арендодателя,действующий в интересах юридического лица Наименование и организационно-правовая форма юридического лица-арендодателя,именуемый в последующем «Арендодатель», с одной стороны, и Ф.И.О. руководителя юридического лица-арендатора,действующий в интересах юридического лица Наименование и организационно-правовая форма юридического лица-арендатора,именуемый в последующем «Арендатор», с другой стороны, заключили настоящий договор о следующем:
И. Содержание договора
1. Арендодатель на период с Дата предоставления земельного участка в аренду по Срок аренды года предоставляет в аренду, а арендатор принимает земельный участок общей площадью Общая площадь земельного участка, предоставляемого в аренду гектаров, расположенный по адресу Адрес земельного участка, предоставляемого в аренду.
Границы земельного участка арендатора указаны на прилагаемой карте, которая является неотъемлемой частью настоящего договора.
ИИ. Арендная плата
2. Арендная плата определяется исходя из земельного налога и уплачивается по ставкам и в сроки, установленные законодательством.
3. При несвоевременной уплате земельного налога взимается штраф согласно действующему законодательству.
ИИИ. Условия предоставления земельного участка и его использования
4. Земельный участок должен использоваться для целей, указанных в пункте 2 настоящего договора, в соответствии с установленным севооборотом.
5. Земельные участки, нарушенные арендатором при строительстве объектов бытового хозяйства и добыче общераспространенных полезных ископаемых, подлежат рекультивации силами и средствами арендатора.
ИВ. Права и обязанности арендодателя
6. Арендодатель земельного участка имеет следующие права:
требовать у арендатора изменения или расторжения договора в случае нарушения арендатором условий договора или при необходимости изъятия земельного участка или его части для государственных или общественных нужд;
выявлять степень ухудшения состояния земельного участка;
Арендодатель может иметь и иные права, предусмотренные в законодательных актах.
7. Обязанности арендодателя:
обеспечить предоставление арендуемого земельного участка в установленные сроки в соответствии с условиями договора;
возместить убытки, понесенные арендатором в случае изъятия земельного участка для государственных и общественных нужд;
обеспечить необходимым объемом воды для полива сельскохозяйственных насаждений и деревьев в соответствии с установленным лимитом;
соблюдать права арендатора, определенные в законодательных актах;
арендодатель имеет и другие обязанности, установленные в законодательных актах.
В. Права и обязанности арендатора
8. Арендатор земельного участка имеет следующие права:
использовать земельный участок в установленных целях и вести самостоятельную деятельность в соответствии с учредительными документами;
имеет право собственности на сельскохозяйственные культуры и саженцы деревьев, выращенную сельскохозяйственную продукцию и доходы от ее реализации;
предоставлять во вторичную аренду земли сельскохозяйственного назначения юридическим и физическим лицам без права передачи их третьим лицам для целей сельскохозяйственного использования;
использовать в установленном порядке имеющиеся на земельном участке общераспространенные полезные ископаемые, леса, водные объекты для сельскохозяйственных нужд, а также использовать иные полезные свойства земельного участка;
проводить ирригационные, мелиоративные, технические и иные мелиоративные работы в установленном порядке;
осуществлять забор воды из источников орошения для полива сельскохозяйственных культур, саженцев деревьев и для других целей согласно установленным лимитам;
требовать от арендодателя возмещения убытков за упущенную выгоду в случае изъятия земельных участков в установленном порядке;
арендатор имеет и другие права, определенные в законодательных актах.
9. Обязанности арендатора:
сохранять земли в надлежащем состоянии в соответствии с пунктом 2 настоящего договора;
рационально использовать земли в соответствии с их целевым назначением, повышать продуктивность почв, применять природоохранные технологии производства, предотвращать ухудшение экологической обстановки на территории в результате собственной хозяйственной деятельности;
сохранять в удовлетворительном состоянии работающие ирригационные и мелиоративные сети, интеженерные коммуникации;
осуществлять комплекс мероприятий, определенных в законодательных актах по охране земель;
своевременно оплачивать земельный налог;
не нарушать права других собственников, пользователей, арендаторов и владельцев земельных участков;
своевременно предоставлять сведения об определенных условиях;
возмещать в установленном порядке ущерб, причиненный другим собственникам, пользователям, арендаторам и владельцам земельных участков;
обеспечивать недопущение неэффективного использования, то есть когда урожай регулярно (в среднем в течение трех лет) оказывается ниже нормативной кадастровой стоимости;
обеспечивать использование прав (сервитутов) на ограниченное использование земельного участка;
своевременно выполнять свои обязательства по накопленным баллам в открытом электронном конкурсе.
Использование арендованных сельскохозяйственных земель не в целях, предусмотренных договором аренды сельскохозяйственных земель, является грубым нарушением договора аренды со всеми вытекающими последствиями, предусмотренными действующим законодательством.
Арендатор может иметь и другие права, определенные в законодательных актах.
АРЕНДОДАТЕЛЬ:
Юридический адрес: Юридический адрес арендодателя
Р/счет: Расчетный счет арендодателя
Код банка: Код банка арендодателя
ИНН: ИНН арендодателя
Номер телефона арендодателя
АРЕНДАТОР:
Юридический адрес: Юридический адрес арендатора
Р/счет: Расчетный счет арендатора
Код банка Код банка арендатора
ИНН: ИНН арендатора
Номер телефона арендатора