Da’vogarning telefon raqami
“Mahsulot kamomadi qiymatini undirish haqida(qabul qilish dalolatnomasi yuk tashuvchining vakili(haydovchi) ishtirokida tuzilgan hollarda)”.
Bizning manzilimizga Tovar-yuk varaqasi soni-sonli tovar-yuk varaqasi bo`yicha Tovarni yetkazib bergan avtomashina raqami raqamli avtomashinada javobgar yukning saqlanishini taʼminlamaganligini ifodalovchi holatda, yaʼni konteynerdagi mahsulot yuboruvchining tamg`alari buzilgan holda yukni keltirganligi va buning oqibatida Aniqlangan kamomad miqdori so`m kamomad bilan keltirilganligi aniqlandi.
Mahsulot qiymati yuk yuboruvchiga biz tomondan Tovar uchun to`langan pulning to`lov topshirig`i raqami raqamli to`lov topshirig’i bilan to`la miqdorda Tovar uchun to`langan summa miqdori so`m to`langan. Kamomad yuk qabul qiluvchi va haydovchining tovar-yuk varakasidagi imzolari va ular ishtirokida Qabul qilish topshirish dalolatnomasi tuzilgan sana da tuzilgan Qabul qilish topshirish dalolatnomasi sonisonli qabul qilish topshirish dalolatnomasi bilan tasdiqlangan.
O`zbekiston Respublikasining “Avtomobil transporti to`g`risida”gi Qonuni 18-moddasiga muvofiq, mijozga xizmat ko`rsatish chog`ida tashuvchi bagaj va yuklarning tashishga qabul qilib olingan paytdan boshlab oluvchiga berilgunga qadar saqlanishini taʼminlashi lozim.
Bizning Da’vogar tomonidan talabnoma yuborilgan sana da yuborgan talabnomamizni javobgar (javobsiz qoldirdi) asossiz qanoatlantirmadi:
Yuqoridagilarga hamda O`zbekiston Respublikasining “Avtomobil transporti to`g`risida”gi Qonuni 18, 21, 22-moddalari, Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 148, 149 va 151-moddalariga asosan:
SO`RAYMAN
Yuqoridagilarga asosan javobgardan bizning foydamizga Aniqlangan kamomad miqdoriso`m kamomad tufayli keltirilgan zararni undirib berishingizni so`raymiz.

Исковое заявление о возмещении стоимости недостачи товара (в случаях, когда акт приемки составлен с участием представителя перевозчика (водителя))
Название суда, в который подано исковое заявление
овозмещении стоимости недостачи товара
(в случаях, когда акт приемки составлен с участием представителя перевозчика
(водителя)).
Согласно накладной Номер накладной на товар,было установлено, что ответчик не обеспечил сохранность груза в транспортном средстве № Номер транспортного средства, доставившего товар,а именно товар в контейнере был доставлен с поврежденными этикетками отправителя, и в результате он был доставлен с недостачей в размере Размер суммы выявленной недостачи сумов.
Стоимость товара была полностью оплачена нами отправителю в размере Сумма, уплаченная за товар сумов платежным поручением № Номер платежного поручения на сумму, уплаченную за товар.Недостача подтверждена подписями грузополучателя и водителя на накладной и в акте приемки Номер акта приемки,составленном в их присутствии Дата составления акта приемки года.
Всоответствии со статьей 18 Закона Республики Узбекистан «Об автомобильном транспорте», при оказании услуг клиенту перевозчик обязан обеспечить сохранность багажа и груза с момента принятия к перевозке до их передачи получателю.
Наше требование, направленное Дата направления истцами требования года, было необоснованно отклонено ответчиком (оставлено без ответа).
На основании вышеизложенного, а также статей 18, 21, 22 Закона Республики Узбекистан «Об автомобильном транспорте», статей 148, 149 и 151 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан:
Всвязи с вышеизложенным просим ответчика возместить нам ущерб, причиненный недостачей, в размере Размер суммы выявленной недостачи сумов.
Приложение: Перечень документов, прилагающихся к исковому заявлению
Истец: Ф.И.О. истца ________________ (подпись)