Shartnoma tuzilgan vaqt (kalendar)
Ijaraga beruvchi tashkilotning nomi, tashkiliy huquqiy shaklinomidan Ijaraga beruvchiga shartnoma tuzish huquqini beruvchi hujjat Masalan: Ustav, Nizom yoki ishonchnoma asosida faoliyat yurituvchi rahbari Ijaraga beruvchi tashkilot rahbari lavozimi va F.I.O.si (keyingi oʻrinlarda Ijaraga beruvchi deb ataladi) bir tomondan hamda ikkinchi tomondan Ijaraga oluvchi (keyingi oʻrinlarda Ijarachi deb ataladi) Ijarachining yashash manzili da yashovchi Ijarachining F.I.O.si bilan ushbu Shartnomani quyidagilar haqida tuzdilar:
1.1 Mazkur Shartnomaga asosan Ijaraga berilayotgan avtotransport vositasiing nomi, turi, modeli vositasini (keyingi oʻrinlarda transport vositalari deb ataladi) qisqa muddatga isteʼmol uchun Ijarachiga beradi Ijarachi esa foydalanilgan transport vositasi uchun toʻlovlarni amalga oshirish majburiyatini oladi.
1.2. Transport vositalarini ijaraga berish Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi,“Ijara toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasining Qonuni,Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Yengil avtomobillar va mototransport vositalarini qisqa muddatli ijaraga berish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash toʻgʻrisida”gi Qarori va boshqa qonun hujjatlar bilan tartibga solinadi.
1.3. Mazkur Shartnomada quyidagi asosiy tushunchalar qoʻllaniladi:
ijarachi transport vositasini tegishli boshqarish huquqiga ega va maʼlum toʻlov evaziga qisqa muddatli ijaraga berish shartnomasi asosida transport vositasini olgan jismoniy yoki yuridik shaxs;
ijaraga beruvchi — qonunchilikda belgilangan tartibda roʻyxatdan oʻtgan, maʼlum toʻlov evaziga qisqa muddatli ijaraga berish shartnomasi asosida transport vositasini ijarachiga beruvchi yuridik shaxs;
qisqa muddatli ijara shartnomasi — ijraga beruvchi va ijarachi oʻrtasida 30 kundan ortiq boʻlmagan muddatga tuziladigan, notarial rasmiylashtirish va Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining Davlat yoʻl harakati xavfsizligi xizmati organlarida roʻyxatdan oʻtkazishni talab etmaydigan transport vositasini qisqa muddatli ijaraga berish toʻgʻrisida yozma kelishuv.
Ijara haqi va hisob-kitob qilish tartibi
2.1.Ijaraga beruvchi Ijaraga berilayotgan avtotransport vositasiing nomi, turi, modeli vositasini Ijarachining avtotransport vositasidan foydalanish huquqi boshlanadaigan sana dan Ijarachining avtotransport vositasidan foydalanish huquqi tugaydigan sana gacha boʻlgan muddatga ijarachiga foydalanish uchun topshiradi.
Transport vositasining qiymati qayta narxlash koeffitsiyentlari va amortizatsiya meʼyorlarini (bozor narxi) hisobga olgan holda Avtotransport vositasining bozor qiymatidagi narxi soʻmni tashkil etadi.
2.2 Transport vositasining ijaraga berish narxi Avtotransport vositasining ijaraga berish narxi soʻmni tashkil etib, ijarachi Ijara mablagʻining toʻlanadigan sanasigacha boʻlgan muddatga Ijaraga beruvchining hisob raqamiga pul oʻtkazish orqali toʻlovni amalga oshirishi lozim.
Transport vositalarini qisqa muddatli ijaraga berish va qaytarish tartibi
3.1. Ijarachi quyidagi hujjatlarni Ijaraga beruvchiga taqdim etishi Shartnomaning zaruriy sharti hisoblanadi:
pasport yoki identifikatsiya ID-kartasi;
transport vositasidan foydalanadigan shaxsning haydovchilik guvohnomasi (milliy yoki xalqaro namunadagi);
medik koʻrikdan oʻtganligi haqida maʼlumotnoma (ijaraga beruvchining ixtiyoriga koʻra);
3.2 Mazkur shartnoma taraflar tomonidan imzolangan kuni ijarachi transport vositasidan foydalanish huquqiga ega boʻladi.
Qisqa muddatli ijara muddati tugagandan soʻng transport vositasi ijaraga beruvchi tomonidan topshirish va qabul qilish dalolatnomasi asosida qabul qilib olinadi.
Ijaraga berilgan transport vositasiga zarar yetkazilganligi aniqlangan taqdirda, yetkazilgan zarar miqdori uni baholash yoʻli bilan belgilanadi va qonun hujjatlarida belgilangan tartibda aybdor shaxslardan undiriladi.
Ijaraga beruvchining huquq va majburiyatlari
4.1 Ijaraga beruvchi unga shaxsiy mulk sifatida yoki boshqa ashyoviy huquqlar asosida tegishli boʻlgan, texnik soz, videoregistratorlar va GPS navigatorlar bilan jihozlangan, qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda texnik koʻrikdan oʻtgan hamda Transport vazirligi va Ichki ishlar vazirligi tomonidan tasdiqlanadigan talablarga muvofiq maxsus taniqlik belgiga ega boʻlgan transport vositalarini qisqa muddatli ijaraga beradi.
4.2 Ijaraga beruvchi quyidagi huquqlarga ega:
jismoniy shaxsda alkogolli ichimlik, giyohvandlik moddasi taʼsiridagi yoki oʻzgacha tarzdagi mastlik belgilari aniq koʻrinib turganda, u bilan shartnoma tuzishni rad etish;
shartnomada belgilangan shartlar asosida transport vositasiga yetkazilgan va ijarachi tomonidan qoplashni talab etadigan zararni, yoʻl harakati qoidalari buzilganligi uchun toʻlovlarni amalga oshirish kafolati sifatida xizmat qiladigan garov depozitini toʻlashni talab etish;
murojaat qilish orqali Ichki ishlar vazirligi Yoʻl harakati xavfsizligi bosh boshqarmasining “Maʼmuriy amaliyot” kompleks avtomatlashtirilgan axborot tizimida shaxsiy kabinet ochish;
“Maʼmuriy amaliyot” kompleks avtomatlashtirilgan axborot tizimidagi shaxsiy kabinet orqali ijaraga berilgan transport vositalari tomonidan yoʻl harakati qoidalari buzilganligi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar mavjudligini aniqlash;
qoʻshimcha xizmatlar (bola uchun maxsus oʻrindiq, navigator, qoʻshimcha sugʻurta, yirik toʻxtash joylarida alohida joy ajratish va boshqalar) koʻrsatish.
Ijaraga beruvchining boshqa huquqlari
4.3 Ijaraga beruvchi quyidagilarga majbur:
qisqa muddatli ijaraga berish uchun moʻljallangan transport vositalarini saqlash hamda texnik koʻrikdan oʻtkazish uchun shaxsiy yoki ijaraga olingan binoga ega boʻlishi;
ijarachini qisqa muddatga taqdim etayotgan transport vositasidan foydalanish qoidalari bilan tanishtirishi;
transport vositalarini belgilangan muddatda topshirish hamda qabul qilish dalolatnomasiga asosan texnik soz, yoʻl harakati qoidalari talablari va xavfsizlik talablariga muvofiq butlangan hamda maxsus taniqlik belgiga ega boʻlgan holatda taqdim etishi;
transport vositalaridan foydalanish davrida boshqa shaxslarning hayoti, sogʻligʻi va (yoki) mulkiga zarar yetkazganlik uchun oʻzining fuqarolik javobgarligini sugʻurtalashi shart.
Ijaraga beruvchining boshqa majburiyatlari
Ijarachining huquq va majburiyatlari
5.1. Ijarachi quyidagi huquqlarga ega:
Ijaraga beruvchi ijarachiga qisqa muddatli ijaraga beriladigan transport vositasini oʻz vaqtida taqdim etmagan holda, ijarachi ushbu transport vositasini talab qilishi va bajarish muddati kechikishidan kelib chiqadigan zararni qoplashni yoki shartnomani bekor qilishi hamda shartnomani bajarmaslik oqibatida yetkazilgan zararni qoplashni talab qilish xuquqiga ega.
qisqa muddatli ijaraga beriladigan transport vositasidan foydalanish qoidalari bilan tanishib chiqishi;
transport vositasidan faqat belgilangan maqsadda, boshqa shaxsga bermagan holda foydalanishi.
Ijarachining boshqa huquqlari
5.2.Ijarachi quyidagi majburiyatlarga ega:
qisqa muddatli ijara muddati tugagandan soʻng transport vositasini shartnoma va topshirish hamda qabul qilish dalolatnomasiga muvofiq texnik soz holatda qaytarishi;
ijaraga beruvchini transport vositasining egasi sifatida javobgarlikka tortish — maʼmuriy huquqbuzarliklar sodir etilganligi, transport vositasidan foydalanish natijasida transport vositasiga, uchinchi shaxslar hayoti yoki sogʻligʻiga zarar yetkazilganligi bilan bogʻliq ijaraga beruvchining barcha zarar (ziyon) va xarajatlarini qoplashi;
ijaraga olingan transport vositasida mamlakatni tark etmasligi;
shartnoma tuzilgandan soʻng ijara uchun toʻlovni amalga oshirishi shart.
5.3.Trasnport vositasiga zarar yetkazilsa va (yoki) ijaraga olingan transport vositasi ishtirokida yoʻl-transport hodisasi yuz bergan taqdirda:
ijarachi zudlik bilan ijaraga beruvchini xabar qilishi lozim;
ijaraga beruvchi ijarachi tomonidan taqdim etiladigan maʼlumotlarning toʻliqligi va haqqoniyligi uchun javobgardir.
Ijarachining boshqa majburiyatlari
Fors-major holatlari
6.1. Agarda yengib boʻlmas kuch bilan bogʻliq vaziyatlar (fors-major), masalan: suv toshqini, yongʻin, zilzila, epidemiya, harbiy mojarolar, tomonlar tarafidan mazkur shartnoma shartlarini bajarishiga taʼsir koʻrsatuvchi hukumat yoki mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan qabul qilingan farmoyish, buyruq yoki boshqa majburiy qarorlar, hukumatning normativ-huquqiy hujjatlar va boshqalar yuzaga kelish hollari bevosita yoki bilvosita namoyon boʻlgan taqdirda, shartnoma shartlarini bajarish ushbu holat tugash muddatigacha uzaytiriladi.
6.2. Fors-major holati mavjud boʻlgan tomon uch kun ichida boshqa tomonlarni fors-major holatining boshlanish va tugash muddatlarini koʻrsatgan holda yozma ravishda ogohlantirishi lozim.
Nizolarni hal etish tartibi
7.1. Tomonlar mazkur shartnomani bajarish vaqtida yuzaga kelgan kelishmovchilik yoki nizolarni muzokara yoʻli bilan hal etadilar.
7.2. Shartnoma yuzasidan nizolar muzokaralar yoʻli bilan hal etilmasa, ular Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligiga asosan sud tartibida hal etiladi.
7.3. Mazkur shartnomada koʻzda tutilmagan, u bilan bogʻliq boʻlgan barcha munosabatlar Oʻzbekiston Respublikasi amaldagi qonunchiligi bilan tartibga solinadi.
7.4. Oʻzaro kelishuv imkoniyati boʻlmaganda, huquqi buzilgan taraf yuborgan talabnoma yoki ogohlantirish xatiga ikkinchi taraf mazkur hujjatlarda koʻrsatilgan muddat ichida javob berishi lozim.
7.5. Talabnoma yoki ogohlantirish xati tarafga shaxsan topshirilishi, elektron pochta manziliga yoki pochta aloqa xizmati orqali yuborilishi mumkin.
7.6. Mazkur shartnoma va uning ilovasi bir xil yuridik kuchga ega boʻlgan ikki nusxada tuzilib, shartnomaning bir nusxasi “Ijaraga beruvchida”da, ikkinchi nusxasi “Ijarachi”da saqlanadi.
Taraflarning javobgarligi
8.1. “Ijarachi” toʻlovlarni amalga oshirish tartibi va muddatiga rioya qilmagan hollarda oʻtkazib yuborilgan har bir kun uchun kechiktirilgan toʻlov summasining 0,4 foizi miqdorida, ammo kechiktirilgan toʻlov summasining 50 foizidan ortiq boʻlmagan miqdorida penya toʻlaydi.
8.1. “Ijaraga beruvchi” oʻz majburiyatini shartnomada belgilangan muddatda bajarmagan hollarda, kechiktirilgan har bir kun uchun majburiyat bajarilmagan qismining 0,5 foizi miqdorida penya toʻlaydi. Biroq bunda penyaning umumiy summasi bajarilmagan ishlar bahosining 50 foizidan oshib ketmasligi lozim.
8.2. Yetkazilgan zararni qoplash va neustoyka toʻlash taraflarni oʻzlariga yuklatilgan majburiyatlarni toʻliq bajarishdan ozod qilmaydi.
8.3. Taraflarning ushbu shartnomada nazarda tutilmagan javobgarlik choralari Oʻzbekiston Respublikasining amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq qoʻllaniladi.
Qoʻshimcha shartlar va yakunlovchi qoidalar
9.2. Taraflar oʻrtasida kelib chiqqan va oʻzaro muzokaralar natijasida hal qilinmagan nizolar Nizoli holatlar mavjud boʻlganda murojaat qilinadigan sud nomi tomonidan koʻrib chiqiladi.

ократкосрочной аренде автотранспортных средств
Компания Должность и Ф.И.О. руководителя организации-арендодателя в лице ее руководителя Наименование организации арендодателя, организационно-правовая форма,действующего на основании Адрес арендодателя,(далее именуемые «Арендодатель»), с одной стороны, и Арендатор (далее именуемый «Арендатор»), Ф.И.О. арендатора,проживающий по адресу Адрес проживания арендатора,заключили настоящий Договор о нижеследующем:
I. Предмет договора
1.1. На основании настоящего Договора Арендодатель предоставляет Арендатору транспортное средство Наименование, тип, модель арендуемого транспортного средства (далее – транспортное средство) в краткосрочное пользование, а Арендатор обязуется вносить своевременную оплату за его аренду.
1.2. Предоставление в аренду транспортных средств регулируется Гражданским кодексом Республики Узбекистан, Законом Республики Узбекистан «Об аренде», Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Положения о порядке предоставления в краткосрочную аренду легковых автомобилей и мототранспортных средств» и другими законодательными актами.
1.3. В настоящем Договоре применяются следующие основные понятия:
арендатор физическое или юридическое лицо, имеющее право на управление транспортным средством и получившее его на основании договора краткосрочной аренды за определенную плату;
арендодатель – юридическое лицо, зарегистрированное в установленном законодательством порядке, предоставляющее транспортное средство арендатору на основании договора краткосрочной аренды за определенную плату;
договор краткосрочной арендыписьменное соглашение между арендодателем и арендатором о краткосрочной аренде транспортного средства, заключаемое на срок не более 30 дней, не требующее нотариального оформления и регистрации в органах Службы безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
II. Порядок расчета и оплаты аренды
2.1. Арендодатель предоставляет Арендатору транспортное средство Наименование, тип, модель арендуемого транспортного средства для пользования в период с Дата возникновения права пользования транспортным средством у арендатора по Дата прекращения права пользования транспортным средством у арендатора года.
Стоимость транспортного средства с учетом коэффициентов переоценки и норм амортизации (рыночная стоимость) составляет Рыночная стоимость транспортного средствасум.
2.2 Стоимость аренды транспортного средства составляет Цена аренды транспортного средствасум. Арендатор обязуется уплатить ее путем перечисления денежных средств на счет Арендодателя на срок до Дата наступления срока уплаты арендной платы года.
III. Порядок краткосрочной аренды и возврата транспортных средств
3.1. Обязательным условием заключения Договора является предоставление Арендатором Арендодателю следующих документов:
паспорт или идентификационная ID-карта;
водительское удостоверение (национальное или международное) лица, использующего транспортное средство;
справка о медицинском освидетельствовании (по усмотрению арендодателя);
3.2 Арендатор имеет право пользования транспортным средством с даты подписания сторонами настоящего договора.
По истечении срока краткосрочной аренды транспортное средство принимается арендодателем на основании акта приема-передачи.
Вслучае обнаружения повреждений арендованного транспортного средства размер ущерба определяется путем его оценки и взыскивается с виновных лиц в порядке, установленном законодательством.
IV. Права и обязанности арендодателя
4.1 Арендодатель предоставляет в краткосрочную аренду транспортные средства, принадлежащие ему на праве личной собственности или на иных вещных правах, оснащенные техническими средствами, видеорегистраторами и GPS-навигаторами, прошедшие технический осмотр в порядке, установленном законодательными актами, и имеющие специальный опознавательный знак в соответствии с требованиями, утвержденными Министерством транспорта и Министерством внутренних дел.
4.2 Арендодатель имеет право:
отказать в заключении договора с физическим лицом, имеющим явные признаки опьянения, вызванного алкоголем, наркотическими средствами или иными формами токсического опьянения;
требовать внесения обеспечительного платежа, являющегося гарантией возмещения ущерба, причиненного транспортному средству и подлежащего возмещению арендатором, а также за нарушение правил дорожного движения, на условиях, установленных договором;
подать заявление на открытие личного кабинета в комплексной автоматизированной информационной системе «Административное право» Главного управления безопасности дорожного движения МВД;
Через личный кабинет в комплексной автоматизированной информационной системе «Административная практика» определять наличие информации о нарушениях правил дорожного движения арендованными транспортными средствами;
предоставлять дополнительные услуги (специальные детские кресла, навигатор, дополнительное страхование, выделение отдельного места на крупных парковках и т.д.).
Иные права арендодателя
4.3 Арендодатель обязан:
иметь собственное или арендованное помещение для хранения и проведения технических осмотров транспортных средств, предназначенных для краткосрочной аренды;
ознакомлять арендатора с правилами пользования транспортным средством, предоставленным в краткосрочную аренду;
предоставлять транспортные средства в установленный срок по акту приема-передачи в состоянии, соответствующем техническому состоянию, правилам дорожного движения и требованиям безопасности, и имеющем специальный опознавательный знак;
страховать свою гражданско-правовую ответственность за причинение вреда жизни, здоровью и (или) имуществу других лиц при использовании транспортных средств.
Иные обязанности арендодателя
V. Права и обязанности арендатора
5.1. Арендатор имеет следующие права:
Вслучае несвоевременного предоставления арендодателем арендованного транспортного средства арендатору арендатор вправе потребовать возврата транспортного средства и возмещения убытков, причиненных просрочкой исполнения договора, либо расторгнуть договор и возместить убытки, причиненные неисполнением договора.
ознакомиться с правилами пользования арендованным транспортным средством;
использовать транспортное средство только по назначению и не передавать его другому лицу.
Иные права арендатора
5.2. Арендатор обязан:
По истечении срока аренды возвратить транспортное средство в технически исправном состоянии в соответствии с договором и актом приема-передачи;
Арендодатель как собственник транспортного средства может привлечь к ответственности арендатора: потребовать возмещения всех убытков (ущерба) и расходов, понесенных в связи с совершением административных правонарушений, причинением вреда транспортному средству, жизни или здоровью третьих лиц в результате использования транспортного средства;
не выезжать за пределы страны на арендованном транспортном средстве;
обязан внести арендную плату после заключения договора.
5.3. В случае повреждения транспортного средства и (или) дорожно-транспортного происшествия с участием арендованного транспортного средства:
арендатор обязан незамедлительно уведомить об этом арендодателя;
арендодатель несет ответственность за полноту и достоверность предоставленной арендатором информации.
Иные обязанности арендатора
VI. Форс-мажорные обстоятельства
6.1. В случае прямого или косвенного наступления обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), таких как: наводнение, пожар, землетрясение, эпидемия, военный конфликт, указы, распоряжения и иные обязательные к исполнению решения органов государственной власти или местного самоуправления, нормативно-правовые акты и т.п., влияющих на исполнение сторонами условий настоящего договора, исполнение условий договора продлевается до прекращения действия этих обстоятельств.
6.2. Сторона, подвергшаяся воздействию обстоятельств непреодолимой силы, обязана в трехдневный срок письменно уведомить об этом другие стороны с указанием дат начала и окончания действия обстоятельств непреодолимой силы.
VII. Порядок разрешения споров
7.1. Стороны разрешают любые разногласия и споры, возникающие при исполнении настоящего договора, путем переговоров.
7.2. В случае, если споры по договору не будут разрешены путем переговоров, они подлежат разрешению в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
7.3. Все отношения, не предусмотренные настоящим договором и связанные с ним, регулируются действующим законодательством Республики Узбекистан.
7.4. При невозможности достижения соглашения другая сторона обязана ответить на претензию или предостережение, направленные стороной, права которой нарушены, в срок, указанный в настоящих документах.
7.5. Претензия или предостережение могут быть вручены стороне лично, направлены по электронной почте или посредством почтовой связи.
7.6. Настоящий договор и приложения к нему составлены в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр договора хранится у «Арендодателя», другой – у «Арендатора».
VIII. Ответственность сторон
8.1. За несоблюдение порядка и сроков оплаты Арендатор уплачивает пеню в размере 0,4 процента от суммы просроченного платежа за каждый пропущенный день, но не более 50 процентов от суммы просроченного платежа.
8.1. В случае неисполнения своих обязательств в срок, установленный договором, Арендодатель уплачивает пеню в размере 0,5 процента от неисполненной части обязательства за каждый просроченный день. При этом общий размер пени не может превышать 50 процентов от стоимости невыполненных работ.
8.2. Возмещение причиненного ущерба и уплата пени не освобождают стороны от полного исполнения своих обязательств.
8.3. Меры ответственности сторон, не предусмотренные настоящим договором, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Узбекистан.
IX. Дополнительные условия и заключительные положения
9.2. Споры, возникшие между сторонами и не урегулированные в результате взаимных переговоров, рассматриваются со стороныНаименование суда, в котором подлежит рассмотрение спора.