KOʻCHMAS MULKNI SOTISH
Keyingi oʻrinlarda “Sotuvchi” deb Sotuvchining nomi orqali bir tomondan, keyingi oʻrinlarda “Sotib oluvchi” deb ataladigan Sotib oluvchuvchining nomi ikkinchi tomondan quyidagilar toʻgʻrisida ushbu shartnomani tuzdilar
1.1. Sotuvchi Sotilayotgan ko‘chmas mulkning nomi (keyingi oʻrinlarda “obyekt” deb yuritiladi), Sotib oluvchiga mulk qilib topshirish, Sotib oluvchi esa obyektni qabul qilish va mazkur shartnomada koʻrsatilgan bahosini toʻlash majburiyatini oladi.
1.2. Obyektning tafsifi: Joylashgan yeri, manzili, yer maydoni va boshqa, ko‘chmas mulkligini aniq belgilash imkonini beruvchi belgilar.
2. Taraflarning majburiyatlari
2.1. Sotuvchining majburiyatlari:
obyektni Sotib oluvchiga Obyektni topshirishning aniq sanasi va vaqti yoki maʼlum muddat, davrdan kechiktirmasdan topshirish;
obyekt bilan birgalikda mazkur shartnomaning ajralmas qismi boʻlib hisoblanadigan roʻyxatga muvofiq, unga oid hujjatlarni qoʻshib topshirish;
obyektni sifat jihatidan Obyektni sifati ko‘rsatiladi talablariga javob beradigan holatda topshirish;
koʻchmas mulkka boʻlgan huquqining Sotib oluvchiga oʻtishini davlat roʻyxatiga olish uchun zarur boʻlgan barcha harakatlarni oʻz hisobidan amalga oshirish.
2.2. Sotib oluvchining majburiyatlari:
mazkur shartnomada belgilangan muddatda obyektni qabul qilib olish;
shartnomaning 3-bandiga muvofiq obyekt bahosini toʻlash;
ushbu shartnomaning 2.1-bandida nazarda tutilgan harakatlarni amalga oshirishda Sotuvchiga zaruriy yordam berish.
3. Shartnoma summasi va hisob-kitob qilish tartibi
3.1. Shartnomasi bahosi Shartnoma summasi (miqdori) soʻmni tashkil etadi.
3.2. Shartnoma boʻyicha hisob-kitob Hisob-kitob to‘lov shakli orqali amalga oshiriladi.
3.3. Sotib oluvchi shartnoma bahosining Oldindan to‘lov miqdori foizi miqdorida oldindan toʻlovni amalga oshiradi.
4. Taraflarning javobgarligi va nizolarni hal qilish tartibi
4.1. Taraflar shartnoma majburiyatlarini bajarmagan yoki lozim darajada bajarmagan taqdirda Oʻzbekiston Respublikasining amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq javobgarlikka tortiladilar.
4.2. Ushbu shartnoma yuzasidan yoki u bilan bogʻliq holda taraflar oʻrtasida kelib chiqadigan nizo va ziddiyatlar taraflar oʻrtasida muzokaralar olib borish yoʻli bilan hal etiladi.
Muzokaralar olib borish yoʻli bilan nizoni hal etish imkoniyati boʻlmagan taqdirda, nizo talabnoma bildirish tartibiga rioya qilingandan keyin fuqarolik yoki xoʻjalik sudida koʻrib chiqiladi.
5. Yakunlovchi qoidalar
5.1. Ushbu shartnoma ikki nusxada tuzilgan boʻlib, taraflarga bittadan beriladi. Ikkala nusxa ham bir xil yuridik kuchga ega.
5.2. Shartnomaga ilova qilingan obyektga boʻlgan mulk huquqini tasdiqlovchi hujjatlar roʻyxati mazkur shartnomaning ajralmas qismi hisoblanadi.

Сведения о покупателе
Наименование Продавца,именуемый в дальнейшем «Продавец» – с одной стороны, Наименование Покупателя,именуемый в дальнейшем «Покупатель» - с другой стороны, заключили этот договор о следующем:
1.1. Продавец берет на себя обязательства по предоставлению Наименование продаваемого недвижимого имущества (далее - Объект) Покупателю, а Покупатель по приему и оплате объекта по цене, указанной в данном договоре.
1.2. Характеристики объекта: Расположение, адрес, площади и другие определяющие признаки недвижимого имущества.
2. Обязательства сторон
2.1. Обязательства Продавца:
предоставить Покупателю Объект не позднее Точная дата и время передачи объекта;
всоответствии с перечнем, считающимся неотъемлемой частью данного договора, предоставить Покупателю вместе с Объектом относящиеся к нему документы;
сдать Объект в состоянии, соответствующем по качеству требованиям Качественные характеристики объекта;
осуществить за свой счет все действия необходимые для государственной регистрации перехода права на недвижимое имущество к Покупателю.
2.2. Обязательства Покупателя:
принять Объект в установленные данным договором сроки;
оплатить стоимость Объекта согласно пункту 3 данного договора;
оказать необходимую помощь Продавцу в осуществлении действий, предусмотренных пунктом 2.1. настоящего договора.
3. Сумма договора и порядок расчетов
3.1. Стоимость договора составляет Сумма договора сумов.
3.2. Согласно договору расчеты осуществляются посредством Способ оплаты .
3.3. Покупатель осуществляет предоплату стоимости договора в размере Размер предоплаты процентов.
4. Ответственность сторон и порядок разрешения споров
4.1. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения договорных обязательств, стороны привлекаются к ответственности согласно действующим законодательным актам Республики Узбекистан.
4.2. Противоречия и конфликты, возникающие по данному договору или в связи с различными аспектами его реализации, разрешаются путем переговоров между сторонами.
Вслучае отсутствия возможности разрешения противоречий путем переговоров, после соблюдения порядка извещения о выдвинутых требованиях, конфликт рассматривается в гражданском или экономическом суде.
5. Заключительные положения
5.1. Данный договор составлен в двух экземплярах, по одному из экземпляров для каждой из сторон. Оба экземпляра имеют одинаковую юридическую силу.
5.2. Прилагаемый к договору перечень документов, подтверждающих имущественное право на объект, считается неотъемлемой частью данного договора.