Buyruq chiqarilgan sana |
1. Xodim ishlagan tashkilot nomi va uning (tashkilotning) tashkiliy huquqiy shaklining Xodim ishlagan bo‘lim (tarkibiy tuzulma) nomi bo‘limida Xodimning lavozimi lavozimida mehnat faoliyatini olib borayotgan Xodimning F.I.O.si Xodimning vafot etgan sanasi sanasida Xodimning vafot etish sababi sababli vafot etganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 168-moddasi birinchi qismi 8-bandiga asosan Xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilingan sanadan u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinsin.
Mehnat kodeksining 255-moddasiga ko‘ra, xodim vafot etgan kunga qadar olinmagan ish haqi uning oila a’zolariga yoki xodim vafot etgan kunda marhumning qaramog‘ida bo‘lgan shaxsga beriladi. Ish haqini to‘lash ish beruvchiga tegishli ariza, xodimning vafot etganligi to‘g‘risidagi guvohnomaning ko‘chirma nusxasi berilgan hamda uning asl nusxasi taqdim etilgan kundan e’tiboran yetti kundan kechiktirmay amalga oshiriladi.
Mazkur qoidaga muvofiq xodimning olinmay qolgan ish haqi xodimning qarindoshi Xodimning qarindoshi F.I.O.siga topshirilsin.
2. Moliya iqtisod bo‘limi Xodimning qarindoshi F.I.O.siga: tegishli to‘lovlarni amalga oshirsin.
Asos: Vafot etganligi to‘g‘risida guvohnomani bergan tashkilot nomi, hududiy joylashgan joyi fuqarolik holati dalolatnomalarini qayd etish bo‘limining Guvohnoma berilgan sanadagi guvohnomasi, O‘zR MK 168-moddasining birinchi qismi 8-bandi.

Образец приказа о прекращении трудового договора в связи со смерти сотрудника
1. На основании пункта 8 части первой Статьи 168 Трудового кодекса Республики Узбекистан прекратить с Дата отмены трудового соглашения с сотрудником трудовые отношения с Должность сотрудника Отдел (структурное подразделение), где работает сотрудник Наименование и организационно-правовая форма предприятия, где работает сотрудник Ф.И.О. сотрудника в связи с его смертью Дата смерти сотрудника из-за Причина смерти сотрудника.
Согласно Статьи 255 Трудового кодекса заработная плата, не полученная ко дню смерти работника, выдается членам его семьи или лицу, находившемуся на иждивении умершего, на день его смерти. Выдача заработной платы производится не позднее семи дней со дня подачи работодателю соответствующего заявления, копии свидетельства о смерти работника и представления его оригинала.
Всоответствии с этим правилом выдать родственнику сотрудника Ф.И.О. родственника сотрудника не полученную сотрудником заработную плату.
2. Финансово-экономическому отделу осуществить соответствующую выплату Ф.И.О. родственника сотрудника .
Основание: Свидетельство о смерти, выданное Дата выдачи свидетельства о смерти Отделом ЗАГС Наименование и территориальное расположение организации, выдавшей свидетельство о смерти ,пункт 8 части первой Статьи 168 Трудового кодекса Республики Узбекистан.