Manzil: Javobgarning manzili |
Kompaniyaning tashkil etilgan sanasi yilda tashkil etilgan Kompaniya nomi tashkiliy huquqiy shakli nomli kompaniya hozirgi kunda to‘lovlarni o‘z vaqtida to‘lab borishga moliyaviy sharoiti yetarli emas. Ammo shunday bo‘lsada, Kompaniya nomi tashkiliy huquqiy shakli o‘zining to‘lovga layoqatsizligini yashirgan holda moliyaviy qarzlar olmoqda. Bu esa moliyaviy inqirozni keltirib chiqarishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 210-moddasiga ko‘ra, yuridik shaxslarning va fuqarolarning bankrotligi to‘g‘risidagi ishlar ushbu Iqtisodiy protsessual kodeksida nazarda tutilgan qoidalar bo‘yicha, qonunchilikda belgilangan xususiyatlarni e’tiborga olgan holda sud tomonidan ko‘rib chiqilishi belgilangan.
Iqtisodiy protsessual kodeksining 211-moddasida esa bankrotlik sohasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi qonunga muvofiq qarzdor, kreditorlar va boshqa manfaatdor shaxslar qarzdorni bankrot deb topish to‘g‘risidagi ariza bilan sudga murojaat etishga haqli.
Arizaga bankrotlik sohasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi qonunda nazarda tutilgan hujjatlar ilova qilinishi belgilangan.
Shuningdek, “To‘lovga qobiliyatsizlik to‘g‘risida”gi Qonunning 5-moddasida to‘lovga qobiliyatsizlik alomatlari ko‘rsatilga bo‘lib, bunga ko‘ra:
vaqtincha to‘lovga qobiliyatsizlik — agar tegishli majburiyatlar yuzaga kelgan sanadan e’tiboran uch oy ichida qarzdor tomonidan bajarilmagan bo‘lsa, shaharni tashkil etuvchi korxona hamda unga tenglashtirilgan korxonalar tomonidan esa olti oy ichida bajarilmasa, sudga murojaat etish sanasida qarzdorning pul majburiyatlari bo‘yicha kreditorlar talablarini qanoatlantirishga va (yoki) soliqlar hamda yig‘imlar bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarishga qodir emasligi ko‘rsailib o‘tilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 210, 211-moddalari hamda “To‘lovga qobiliyatsizlik to‘g‘risida”gi Qonunning 5-moddasiga asosan Kompaniya nomi tashkiliy huquqiy shaklini to‘lovga qobiliyatsiz deb topishingizni so‘rayman.

Адрес: Адрес Заявителя
Организационно-правовая форма и название Компании, образованная Дата образования Компании,в настоящее время не обладает достаточными финансовыми возможностями для своевременного осуществления выплат. Однако, несмотря на это, Организационно-правовая форма и название Компании, ,скрывая свою неплатежеспособность, продолжает брать финансовые долги.
Согласно статье 210 Экономического кодекса Республики Узбекистан дела о банкротстве юридических лиц и граждан должны быть рассмотрены судом по правилам, предусмотренным Экономическим процессуальным кодексом, с учетом особенностей, определенных законодательством.
Ав соответствии со статьей 211 Экономического процессуального кодекса и законом, регулирующим отношения в сфере банкротства, кредиторы и другие заинтересованные лица вправе обратиться в суд с заявлением о признании должника банкротом.
Кзаявлению прилагаются документы, указанные в законе, регулирующем отношения в сфере банкротства.
Кроме того, в статье 5 Закона «О неплатежеспособности» указаны признаки неплатежеспособности, согласно которым:
временная неплатежеспособность — неспособность должника удовлетворить требования кредиторов по денежным обязательствам и (или) исполнить свои обязанности по налогам и сборам на дату обращения в суд, если должником соответствующие обязательства не выполнены в течение 3 месяцев с даты наступления, а градообразующим предприятием и приравненными к нему предприятиями — не выполнены в течение 6 месяцев.
Всоответствии со статьями 210, 211 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан, а также статьёй 5 Закона «О неплатежеспособности» прошу признать Организационно-правовая форма и название Компании, неплатежеспособной.