Fuqarolik ishlari bo‘yicha Ariza berilgan fuqarolik sudi nomi sudiga |
Javobgarning F.I.Sh.i Telefon: Javobgarning telefon raqami Elektron pochta manzili: Javobgarning elektron pochta manzili Da’vo mazmuni: Fuqaroligi bo‘lmagan shaxsga tegishli bo‘lgan Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida qaror qabul qilgan MIB bo‘limi nomi mol-mulkni xatlovdan chiqarish to‘g‘risida |
DA’VO ARIZA
(Mol-mulkni xatlovdan chiqarish to‘g‘risida)
Da’vogarning mol-mulklarini xatlashga asos bo‘lgan sud qarorini qabul qilgan sud nomi sudining Da’vogarning mol-mulklarini xatlashga asos bo‘lgan sud qarori qabul qilgan sana kunidagi qarori bilan Da’vogarning mol-mulklarini xatlashga asos bo‘lgan sud qarorining qisqacha mazmuni belgilangan. Mazkur qarordan kelib chiqqan holda majburiy ijro byurosi Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida qaror qabul qilgan MIB bo‘limi nomi bo‘limining Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida MIB tomonidan qaror qabul qilingan sana yildagi qarori bilan menga tegishli bo‘lgan Da’vogarning xatlovga olingan mol-mulklari nomi va soni kabi mol-mulklarim xatlovga olingan.
O‘zbekiston Respublikasi FKning 164-moddasiga ko‘ra, mulk huquqi shaxsning o‘ziga qarashli mol-mulkka o‘z xohishi bilan va o‘z manfaatlarini ko‘zlab egalik qilish, undan foydalanish va uni tasarruf etish, shuningdek o‘zining mulk huquqini, kim tomonidan bo‘lmasin, har qanday buzishni bartaraf etishni talab qilish huquqidan iboratdir. Mulk huquqi muddatsizdir.
Mazkur Kodeksning 166-moddasiga ko‘ra, mulk daxlsizdir va qonun bilan qo‘riqlanadi. Mulkning daxlsizligi mulkdorga qarshi turgan barcha sub’ektlarning mulk huquqini buzishdan o‘zlarini saqlashlaridan iboratdir.
Men Da’vogarning mol-mulklarini xatlovdan chiqarish uchun asos bo‘luvchi holatlar kabi sabablarga ko‘ra menining mol-mulklarim noqonuniy ravishda xatlangan deb xisoblayman.
Yuqoridagilarni inobatga olib, majburiy ijro byurosi Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida qaror qabul qilgan MIB bo‘limi nomi bo‘limining mening mol-mulklarimni xatlashga oid Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida MIB tomonidan qaror qabul qilingan sana yildagi qarorini haqiqiy emas deb topib, xatlovdan chiqarish lozim bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 359-moddasiga ko‘ra, chetel fuqarolari O‘zbekiston Respublikasi sudlariga murojaat qilish huquqiga ega va ular fuqarolik protsessual huquqlardan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari bilan teng ravishda foydalanadi.
Mazkur Kodeksning 360-moddasiga ko‘ra, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar O‘zbekiston Respublikasi sudlariga murojaat qilish huquqiga ega va ular fuqarolik protsessual huquqlardan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari bilan teng ravishda foydalanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191, 359-361-moddalariga asosan
1. Majburiy ijro byurosi Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida qaror qabul qilgan MIB bo‘limi nomi bo‘limining mening mol-mulklarim Da’vogarning xatlovga olingan mol-mulklari nomi va sonini xatlashga oid Da’vogarning mol-mulklarini xatlash to‘g‘risida MIB tomonidan qaror qabul qilingan sana yildagi qarorini haqiqiy emas deb topib, mening mol-mulklarimni xatlovdan chiqarishingizni.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано исковое заявление |
Истец: Ф.И.О. Истца |
Адрес: Адрес Истца |
Телефон: Телефон Истца |
E-mail: Адрес электронной почты Истца |
Ответчик: Ф.И.О. Ответчика |
Адрес: Адрес Ответчика |
Телефон: Телефон Ответчика |
Email: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: Об исключении из описи имущества, принадлежащего лицу без гражданства |
(Об исключении имущества из описи)
Постановлением Наименования суда, принявшего постановление, послужившее основанием для описи имущества Истца от Дата вынесения судом постановления, послужившего основанием для описи имущества Истца определено Краткое содержание постановления суда, ставшего основанием для описи имущества Истца.Исходя из этого постановления, решением БПИ, принявшее решение об описи имущества Истца Бюро принудительного исполнения от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца мое имущество Наименование и количество имущества Истца, включенного в опись было подвергнуто описи.
Согласно статье 164 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, право собственности представляет собой право лица владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим ему имуществом по своему усмотрению и в своих интересах, а также требовать устранения всяких нарушений его права собственности, от кого бы они ни исходили. Право собственности бессрочно.
Всоответствии со статьей 166 данного Кодекса собственность неприкосновенна и охраняется законом. Неприкосновенность собственности заключается в воздержании от нарушения прав собственности всеми субъектами, противостоящими собственнику.
Ясчитаю, что по причинам Основания для исключения имущества Истца из описи мое имущество описано незаконно.
Сучетом вышеизложенного считаю необходимым признать неправомерным решение БПИ, принявшее решение об описи имущества Истца БПИ об описи моего имущества от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца и исключить мое имущество из описи.
Согласно статье 359 Гражданского кодекса Республики Узбекистан иностранные граждане имеют право обращаться в суды Республики Узбекистан и пользуются гражданскими процессуальными правами наравне с гражданами Республики Узбекистан.
Всоответствии со статьей 360 этого Кодекса, лица без гражданства имеют право обращаться в суды Республики Узбекистан и пользуются гражданскими процессуальными правами наравне с гражданами Республики Узбекистан.
На основании статей 188, 189-191, 359-361 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
признать неправомерным решение БПИ, принявшее решение об описи имущества Истца Бюро принудительного исполнения об описи моего имущества Наименование и количество имущества Истца, включенного в опись от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца и исключить мое имущество из описи.