Sudyani rad qilish to‘g‘risida ariza
• Izoh: Ushbu bandda ish holatlaridan kelib chiqqan holda FPKning 21-moddasida ko‘rsatilgan asoslardan biri yoki bir nechtasi ko‘rsatilishi mumkin.
• Izoh: Arizaga ish holatiga oid, arizani asoslovchi barcha hujjatlar, ariza nusxasi taraflarga yuborilganligini, tasdiqlovchi hujjatlar va boshqa hujjatlar ilova qilinishi lozim
Fuqarolik ishlar boʻyicha Ariza berilgan fuqarolik sudi nomi sudiga
Ariza beruvchi shaxsning yashash manzilida yashovchi
Ariza beruvchi shaxsning F.I.Osidan
A R I Z A
Sudʼyani rad qilish toʻgʻrisida
Fuqarolik ishlar boʻyicha Ariza berilgan fuqarolik sudi nomi sudining ish yurituvida daʼvogar Ish bo‘yicha daʼvogarning F.I.O.si ning javobgar Ish bo‘yicha javobgarning F.I.O.siga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizasi yuzasidan qoʻzgʻatilgan ish mavjud.
Mazkur ish sudya Fuqarolik ishini ko‘rib chiqayotgan sudyaning F.I.O.si tomonidan koʻrib chiqilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 21-moddasiga koʻra sudya quyidagi hollarda ishni koʻrishda ishtirok etishi mumkin emas va rad qilinishi lozim, agar u:
1) mazkur ish ilgari koʻrilganda sudya sifatida ishtirok etgan boʻlsa va ishni koʻrishda uning takroriy ishtirok etishiga ushbu Kodeks talablariga muvofiq yoʻl qoʻyilmasa;
2) mazkur ish ilgari koʻrilganda unda prokuror, ekspert, mutaxassis, tarjimon, sud majlisi kotibi, vakil yoki guvoh sifatida ishtirok etgan boʻlsa;
3) ishda ishtirok etuvchi shaxslarning yoki ular vakillarining qarindoshi boʻlsa;
4) ishning natijasidan shaxsan, bevosita yoki bilvosita manfaatdor boʻlsa yoxud uning xolisligiga shubha tugʻdiruvchi boshqa holatlar mavjud boʻlsa;
5) ishni koʻrayotgan hayʼat tarkibidagi sudyaning qarindoshi boʻlsa.
Mazkur Kodeksning 23-moddasiga koʻra, ushbu Kodeksning 21-moddasida koʻrsatilgan holatlar mavjud boʻlsa, sudya oʻzini oʻzi rad qilish haqida arz qilishi shart. Ishda ishtirok etuvchi shaxslar ham shu asoslarga koʻra ularni rad qilish haqida arz qilishi mumkin.
Man Sudyani rad qilishga asos bo‘lgan holatlar sababli sudya Fuqarolik ishini ko‘rib chiqayotgan sudyaning F.I.O.si mazkur ishni koʻrib chiqishi mumkin emas va uni rad qilish lozim deb hisoblayman.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 14, 21, 23-moddalariga asoslanib,
Daʼvogar Ish bo‘yicha daʼvogarning F.I.O.si ning javobgar Ish bo‘yicha javobgarning F.I.O.siga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizasi yuzasidan yuritilayotgan ish yuzasidan sudya Fuqarolik ishini ko‘rib chiqayotgan sudyaning F.I.O.sini rad qilishingizni;

Заявление об отводе судьи.
• Прим: В этом пункте могут быть указаны одно или несколько оснований, указанных в статье 21 ГПК Республики Узбекистан
• Прим: к заявлению должны быть приложены документы, касающиеся обстоятельств дела, обосновывающие заявление, а также подтверждающие направление копий заявления сторонам и другие документы.
Всуд по гражданским делам Суд по гражданским делам, в который подано заявление
Истец: Ф.И.О подателя заявления
Адрес Адрес подателя заявления
Об отводе судьи
Суд по гражданским делам, в который подано заявление судом по гражданским делам рассматривается гражданское дело по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Это дело рассматривается судьей Ф.И.О. судьи, рассматривающего дело.Согласно статье 21 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан судья не может рассматривать дело и подлежит отводу, если он:
1) при предыдущем рассмотрении данного дела участвовал в качестве судьи и его повторное участие в рассмотрении дела в соответствии с требованиями настоящего Кодекса является недопустимым;
2) при предыдущем рассмотрении данного дела участвовал в качестве судьи третейского суда, прокурора, эксперта, специалиста, переводчика, секретаря судебного заседания, свидетеля и представителя;
3) является родственником стороны или других лиц, участвующих в деле;
4) лично, прямо или косвенно заинтересован в исходе дела или имеются иные обстоятельства, вызывающие сомнение в его объективности и беспристрастности;
5) является родственником судьи, входящего в состав коллегии, рассматривающей дело.
Ав соответствии со статьей 23 этого Кодекса при наличии обстоятельств, указанных в статье 21настоящего Кодекса, судья обязан заявить самоотвод. По тем же основаниям ему может быть заявлен отвод лицами, участвующими в деле.
Всвязи с Обстоятельства, по которым запрашивается отвод судье я считаю, что 8888 не может рассматривать это дело и ему необходимо дать отвод.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 14, 21 и 23 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
дать отвод судье Ф.И.О. судьи, рассматривающего дело,рассматривающему гражданское дело по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по делу о Содержание искового заявления;