Oʻzbekiston Respublikasining “Ijara toʻgʻrisidagi”gi hamda “Xoʻjalik yurituvchi subyektlar faoliyatining shartnomaviy-huquqiy bazasi toʻgʻrisida”gi Qonunlariga muvofiq, kelgusida “IJARAGA BERUVCHI” deb ataluvchi jismoniy shaxs Ijaraga beruvchining F.I.O. bir tomondan va kelgusida “IJARAGA OLUVCHI” deb ataluvchi jismoniy shaxs Ijaraga oluvchining F.I.O. ikkinchi tomondan, quyidagilar haqida shartnoma tuzdilar:
Shartnomaning predmeti
1.1. ”IJARAGA BERUVCHI” mazkur ijara shatnomasiga asosan “IJARAGA OLUVCHI”ga Ijaraga berilayotgan ko‘chmas mulk joylashgan manzil manzilida joylashgan Ijaraga berilayotgan ko‘chmas mulkning hajmi (kv.m) kv.m boʻlgan Ijaraga berilayotgan ko‘chmas mulk xonalari va yordamchi xonalari soni xonali binoni Ijara munosabati (ijaraga berish) boshlanadigan muddat yildan Ijara munosabati (ijaraga berish) tugaydigan muddat yilgacha boʻlgan muddatga ijaraga beradi.
1.2. “IJARAGA OLUVCHI” esa mazkur binodan Ijaraga olingan binodan foydalanish maqsadi maqsadida foydalanishi shart.
2. Ijara haqining miqdori va toʻlov muddatlari
2.1. Tomonlarning kelishuviga asosan bir oylik ijara haqi Bir oylik ijara to‘lovi miqdori soʻm etib belgilangan.
2.2. Ijara uchun toʻlovlar har oyning Ijara to‘lovini amalga oshirish (to‘lash) muddati sanasigachaIjara haqini to‘lash usuli (naqt pulda, pul ko‘chirish yo‘li bilan va hokazo) yoʻli bilan amalga oshiriladi.
2.3. Ijara haqi stavkasiga binodan foydalanish (ekspluatatsiya) xarajatlari, kommunal xizmatlar haqi, yer soligʻi va boshqa toʻlovlar Kiradi.
Ijaraga oluvchi hisobidan amalga oshiriladi.
2.5. Kommunal xizmatlar uchun toʻlovlar Ijaraga oluvchi hisobidan amalga oshiriladi.
2.6. Zaruratga asosan binoni taʼmirlash Ijaraga beruvchi hisobidan amalga oshiriladi.
3. Taraflarning huquq va majburiyatlari
IJARAGA BERUVCHI” ning huquqlari:
3.1.1. Ijaraga bergan bino va maydonlarning “IJARAGA OLUVCHI” tomonidan maqsadga muvofiq foydalanilayotganini, uni ozoda saqlanishi, yongʻinga qarshi va sanitariya qoidalariga amal qilinishini koʻzdan kechirib borish, dalolatnoma yoki boshqa hujjatlar tuzish;
3.1.2. Ijara haqini tegishli muddatlarda toʻlanishini talab qilish, “IJARAGA OLUVCHI” bilan birgalikda hisob kitoblarni solishtirish dalolatnomalarini tuzish.
3.1.3. Shartnoma shartlarini oʻzaro yoki sud orqali tuzish, oʻzgartirish va bekor qilish.
IJARAGA BERUVCHI”ning majburiyatlari:
3.2.1. Ijaraga berilgan bino nizosiz ekanligi va oʻziga tegishli ekanligini tegishli hujjatlar bilan asoslash;
3.2.2. Shartnoma tuzilganidan soʻng Ijara obyektini shartnoma tuzilganidan so‘ng topshirish muddati kun ichida ijara obyektini qabul qilish-topshirish dalolatnomasi orqali “IJARAGA OLUVCHI”ga topshirish;
3.2.3. Ijara obyektini sotishi yoki boshqacha tarzda begonalashtirishi toʻgʻrisida Ijaraga beruvchi ijara obyektini sotish yoki boshqacha tarzda begonalashtirishi to‘g‘risida ijaraga oluvchini maʼlum qilish muddati kun oldin “IJARAGA OLUVCHI”ga maʼlum qilish.
IJARAGA OLUVCHI” ning huquqlari:
3.3.1. Ijara obyektidan ushbu shartnomada belgilangan muddatda va tegishli maqsadga muvofiq foydalanish;
3.3.2. Shartnomani bajarish, oʻzgartirish va bekor qilish bilan bogʻliq boʻlgan maʼlumotnomalar va boshqa xujjatlarni talab qilish va olish.
IJARAGA OLUVCHI” ning majburiyatlari:
3.4.1. Ijara obyektidan maqsadga muvofiq foydalanish;
3.4.2. Binodan, asbob uskunalar va inventardan tegishli ravishda foydalanish;
3.4.3. Bino va uning xududini ozoda saqlashi, barcha sanitar, yongʻinga qarshi va elektr energiyadan foydalanish qoidalariga amal qilish;
3.4.4. Ijara obyektini xavfsizligini taʼminlash.
3.4.5. Ijara shartnomasi muddati tugagach, binoni, inventarlarni, asbob uskunalari va boshqa mulklarni “IJARAGA BERUVCHI”ga toʻliq ravishda topshirish.
3.4.6. “IJARAGA BERUVCHI” ning yozma roziligisiz ijara obyekti bilan bogʻliq huquq va majburiyatlarni uchinchi shaxslarga bermaslik, shuningdek binoni subijaraga bermaslik.
4. Majburiyatlarni bajarmaganlik uchun javobgarlik
4.1. Taraflar uchun ushbu shartnomada belgilanmagan javobgarlik masalasi Oʻzbekiston Respublikasi “Fuqarolik kodeksi” va “Xoʻjalik yurituvchi subʼktlarning shartnomaviy-huquqiy bazasi toʻgʻrisida”gi Qonuni bilan tartibga solinadi.
5. Shartnomani oʻzgartirish va bekor qilish asoslari.
5.1. Ushbu shartnoma taraflarning kelishuviga muvofiq, oʻzgartirilishi yoki bekor qilinishi mumkin.
5.2. Shartnoma quyidagi hollarda sud tartibida bir tomonlama oʻzgartiriladi yoki bekor qilinadi:
-Egallangan maydonlardan shartnomaning 1.2. va 2.2 bandida koʻrsatilgan mavqsadlarga nomuofiq ravishda foydalanish hollari aniqlanganda;
-Bino va xonalarni yongʻinga qarshi va sanitariya qoidalariga zid ravishda foydalanilayotganligi hamda xavfsizlikni taʼminlash choralari koʻrilmaganligi aniqlansa va bu holatlar tegishli xizmatlar tomonidan tuzilgan dalolatnoma bilan tasdiqlanganda yohud Qonunda koʻrsatilgan boshqa hollarda.
5.3. Sud qarori asosida.
6. Shartnomani kuchga kirishi va nizolarni hal qilish tartibi.
6.1. Mazkur shartnoma 1.1. bandida belgilangan muddat davomida yuridik kuchga ega boʻladi.
6.2. Mazkur shartnoma Shartnoma nusxasi soni nusxadan iborat boʻlib, ularning har biri bir xil yuridik kuchga ega.
6.3. Ushbu shartnoma boʻyicha kelib chiqqan nizolar taraflarning kelishuviga muvofiq yoki sud tartibida hal qilinadi.

Сведения об арендаторе
Всоответствии с законами Республики Узбекистан «Об аренде» и «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов» Ф.И.О. арендодателя,именуемый в дальнейшем "арендодатель", с одной стороны, и Ф.И.О. арендатора именуемый в дальнейшем "арендатор", с другой стороны, заключили настоящий договор о следующем:
На основании данного договора аренды арендодатель
предоставляет арендатору жилое помещение, состоящее из Количество комнат и подсобных помещений арендуемого недвижимого имущества комнат(ы) общей площадью Общая площадь арендуемого недвижимого имущества кв.м, расположенное по адресу Адрес арендуемого недвижимого имущества,на период с Начало срока аренды арендуемого недвижимого имущества по Конец срока аренды арендуемого недвижимого имущества.
Арендатор обязуется использовать данное здание в целях Цель использования арендуемого недвижимого имущества.
Сумма арендной оплаты и сроки выплат
2.1. В соответствии с соглашением сторон сумма оплаты аренды устанавливается в размере Размер ежемесячной арендной платы в месяц.
2. 2. Оплата за аренду осуществляется до Дата внесения ежемесячной арендной платы числа каждого месяца посредством Способ оплаты за аренду недвижимого имущества.
2.3. Эксплуатационные расходы, оплата коммунальных услуг, земельного налога и другие выплаты включены в ставку арендной платы.
2.4. Оплата коммунальных услуг осуществляется за счет арендатора.
2.5. Ремонт здания в случае необходимости осуществляется за счет арендодателя.
Права и обязанности сторон
Права арендодателя
3.1.1. Наблюдать за целевым использованием арендатором сданных в
аренду здания и площадей, сохранением их чистоты, соблюдением правил противопожарной и санитарной безопасности, составлять акты и другие документы.
3.1.2. Требовать своевременной выплаты арендной платы, совместно с
арендатором составлять акты сверки расчетов.
3.1.3. Самостоятельно или через суд составлять, изменять и отменять
условия данного договора.
Обязанности арендодателя
3.2.1. Обосновать соответствующими документами принадлежность арендуемого здания, его неоспоримость и права владения им.
3.2.2. В течение Срок сдачи объекта аренды после составления договора дней с момента составления договора передать здание арендатору на основе акта приема-передачи.
3.2.3. известить арендатора о продаже здания или другой форме его отчуждения за Срок извещения арендодателем арендатора о продаже объекта аренды или другой формы его отчуждения дней.
Права арендатора
Использовать арендуемую Квартиру в сроки и по назначению,
обусловленных настоящим Договором.
Требовать и получать документы, связанные с выполнением,
изменением и прекращением Договора.
Обязанности арендатора
Использовать объект аренды в соответствии с его назначением.
Здание, инструменты и инвентарь использовать соответствующим
образом.
Обеспечить сохранность чистоты здания и его территории,
полностью соблюдать правила санитарии и пожарной безопасности, пользования электроэнергией.
Обеспечить безопасность арендуемого объекта.
После завершения срока аренды возвратить арендодателю в полном
объеме, в целости и сохранности здание, инвентарь, инструмент и другое имущество.
Без письменного согласия арендодателя не предоставлять третьему
лицу права и обязанности, связанные с объектом аренды, не предоставлять здание в субаренду.
Ответственность за невыполнение обязательств
4.1. Вопрос ответственности сторон, не определенной в настоящем договоре, устанавливается согласно Гражданскому кодексу Республики Узбекистан и Закону «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов».
5. Основания для изменения или отмены договора
5.1. По согласованию сторон в настоящий договор могут быть внесены изменения, договор может быть расторгнут.
5.2. Договор может быть односторонне изменен или расторгнут в судебном порядке в следующих случаях:
-при выявлении несоответствия использования занимаемых площадей в целях, указанных в пункте 1.2. настоящего договора;
-в случае выявления фактов использования здания с нарушениями противопожарных и санитарных правил, а также непринятия мер обеспечения безопасности при подтверждении этих фактов актами, составленными соответствующими службами либо в других случаях, предусмотренных законодательством.
5.3. На основании судебного решения.
6. Вступление в силу договора и порядок разрешения споров
6.1. Настоящий договор имеет юридическую силу в течение срока, определенного пунктом 1.1.
6.2. Настоящий договор составлен в Количество копий договора экземплярах, каждый из которых имеет юридическую силу.
6.3. Споры, которые могут возникнуть между сторонами по настоящему договору, разрешаются по взаимному соглашению сторон или в судебном порядке.
АДРЕСА И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН
АРЕНДОДАТЕЛЬ:
АРЕНДАТОР:
Ф.И.О. арендодателя
Адрес арендодателя
ИНН арендодателя
Расчетный счет арендодателяв банке
Телефон арендодателя
Ф.И.О. арендатора
Адрес арендатора
ИНН арендатора
Расчетный счет арендатора в банке
Телефон арендатора
Подпись: ___________________
Арендуемая площадь зарегистрирована Город (район), в департаменте эксплуатации арендных площадей которого зарегистрировано здание городским (районным) департаментом эксплуатации зданий