Bola parvarishlash ta’tildan muddatidan oldin
Mehnat kodeksi 405-moddasiga asosan xodimlarga farzandi ikki va uch yoshga to‘lguniga qadar parvarishlash ta’tillari beriladi.
Homiladorlik va tug‘ish ta’tili tugaganidan keyin, ayolning xohishiga ko‘ra, unga bolasi ikki yoshga to‘lguniga qadar bolani parvarishlash ta’tili berilib, bu davr uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadigan tartibda nafaqa to‘lanadi.
Ayolga uning xohishiga ko‘ra, bolasi uch yoshga to‘lguniga qadar uni parvarishlash uchun ish haqi saqlanmagan holda qo‘shimcha ta’til ham beriladi.
Bolani parvarishlash ta’tillari davrida xodimning ish joyi (lavozimi) saqlanadi. Bu ta’tillarning ko‘pi bilan olti yili mehnat stajiga qo‘shiladi, shu jumladan mutaxassisligi bo‘yicha ish stajiga ham qo‘shib hisoblanadi.
Kelgusidagi yillik mehnat ta’tilini olish huquqini beruvchi ish stajiga, agar jamoa shartnomasida, shuningdek tashkilotning ichki hujjatida yoxud mehnat shartnomasida boshqacha tartib nazarda tutilmagan bo‘lsa, bolani parvarishlash ta’tillari vaqti kiritilmaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 405-moddasiga muvofiq,
1. Xodimning familya, ismi, sharifi -Tashkilot nomi bo‘limi Xodimning lavozimiga berilgan bola parvarishlash ta’tilidan Muddatidan oldin ish boshlanadigan sanadan uning arizasiga ko‘ra muddatidan oldin vazifasini davom ettirishga ruhsat berilsin.
2. Buxgalteriya bo‘limiga: xodim Xodimning familya, ismi, sharifi ga tegishli toʻlovlar amaldagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshirilsin.

Приказ о досрочном выходе на работу из отпуска по уходу за ребенком
Согласно статье 405 Трудового кодекса работникам предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста двух и трех лет.
После окончания отпуска по беременности и родам по желанию женщины ей предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста двух лет с выплатой за этот период пособия в порядке, установленном Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Женщине также предоставляется дополнительный отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста.
За время отпуска по уходу за ребенком за работником сохраняется место работы (должность). До 6 лет этого отпуска прибавляется к трудовому стажу, включая стаж работы по специальности.
Встаж работы, дающий право на очередной ежегодный оплачиваемый отпуск, не включается время нахождения работника в отпуске по уходу за ребенком, если иное не предусмотрено коллективным договором, внутренними документами организации или трудовым договором.
Согласно статье 405 Трудового кодекса Республики Узбекистан,
1. Разрешить Должность работника Название организации Фамилия, имя, отчество работника досрочно возобновить исполнение своих обязанностей после отпуска по уходу за ребенком, с Дата досрочного выхода на работу из отпуска в соответствии с ее заявлением.
2. Бухгалтерии: произвести выплаты Фамилия, имя, отчество работника в соответствии с действующим законодательством.
Основание:Статья 405 Трудового кодекса Республики Узбекистан, заявление Фамилия, имя, отчество работника.