Uzluksiz ish staji uchun ustama haq to‘lash to‘g‘risida
Rag‘batlantiruvchi xususiyatga ega to‘lovlar jumlasiga xodimlarga mehnatdagi yuksak yutuqlari, kasbiy mahorati, energiya resurslarini, materiallarni tejaganligi, oldindan belgilangan boshqa ko‘rsatkichlarga erishganligi uchun beriladigan mukofotlar, ish haqiga qo‘shimcha to‘lovlar, ustamalar va boshqa to‘lovlar kiradi.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 252-moddasiga muvofiq,
1. Xodimning familiyasi, ismi, otasining ismi - Tashkilot nomi Xodimning lavozimi ish faoliyati bo‘yicha uzluksiz ish stajiga Xodimning uzluksiz ish staji miqdori to‘lganligi munosabati bilan, ish haqiga Xodimga uzluksiz ish staji uchun qo‘shiladigan ustama foizi ustama haqi Xodimga uzluksiz ish staji uchun qo‘shiladigan ustama foizi to‘lab berish boshlanadigan sana-yildan to‘lansin.
2. Buxgalteriya bo‘limiga xodim Xodimning familiyasi, ismi, otasining ismiga tegishli toʻlovlar amaldagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshirilsin.
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 252-moddasi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 276-son qarori.

Овыплате премии за непрерывный стаж работы
Квыплатам стимулирующего характера относятся премии, надбавки к заработной плате и другие выплаты, выплачиваемые работникам за высокие достижения в труде, профессиональном мастерстве, экономию энергоресурсов, материалов и иные показатели.
На основании статьи 252 Трудового кодекса Республики Узбекистан
1. Выплачивать Ф.И.О. работника – Наименование организации,работающему в должности Должность работника,за непрерывный стаж работы Продолжительность непрерывного стажа работы премию в размере Процент надбавки, начисляемый работнику за непрерывный стаж работы с Дата начала выплаты работнику надбавки за непрерывный стаж работыгода.
2. Отделу бухгалтерии осуществлять Ф.И.О. работника соответствующие выплаты согласно порядку, определенному в действующем законодательстве.
Основание: статья 252 Трудового кодекса Республики Узбекистан, постановление Кабинета Министров № 276 от 21 декабря 2005 года.