Xodimning vafoti munosabati bilan mehnat shartnomasini bekor qilish toʻgʻrisidagi buyruqdan namuna
1. Xodim ishlagan tashkilot nomi va uning (tashkilotning) tashkiliy huquqiy shaklining Xodim ishlagan boʻlim (tarkibiy tuzulma) nomiboʻlimida Xodimning lavozimi lavozimida mehnat faoliyatini olib borayotgan Xodimning F.I.O.si Xodimning vafot etgan sanasi sanasida Xodimning vafot etish sababi sababli vafot etganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 168-moddasi birinchi qismi 8-bandiga asosan Xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilingan sanadan u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinsin.
Mehnat kodeksining 255-moddasiga koʻra, xodim vafot etgan kunga qadar olinmagan ish haqi uning oila aʼzolariga yoki xodim vafot etgan kunda marhumning qaramogʻida boʻlgan shaxsga beriladi. Ish haqini toʻlash ish beruvchiga tegishli ariza, xodimning vafot etganligi toʻgʻrisidagi guvohnomaning koʻchirma nusxasi berilgan hamda uning asl nusxasi taqdim etilgan kundan eʼtiboran yetti kundan kechiktirmay amalga oshiriladi.
Mazkur qoidaga muvofiq xodimning olinmay qolgan ish haqi xodimning qarindoshi Xodimning qarindoshi F.I.O.siga topshirilsin.
2.Moliya iqtisod boʻlimi Xodimning qarindoshi F.I.O.siga: tegishli toʻlovlarni amalga oshirsin.
Asos: Vafot etganligi toʻgʻrisida guvohnomani bergan tashkilot nomi, hududiy joylashgan joyifuqarolik holati dalolatnomalarini qayd etish boʻlimining Guvohnoma berilgan sanadagi guvohnomasi, OʻzR MK 168-moddasining birinchi qismi 8-bandi.

Приказа о расторжении трудового договора в связи со смертью работника
Всвязи со смертью работника Ф.И.О. работника,наступившей Дата смерти работника года, по причине Причина смерти работника,трудовой договор с Ф.И.О. работника,работавшим в Наименование организации, в которой работал сотрудник, и ее организационно-правовая форма,в отделе Наименование отдела (структуры), в которой работал сотрудник,в должности Должность работника расторгается с Дата расторжения трудового договора с работникомгода на основании пункта 8 части первой статьи 168 Трудового кодекса Республики Узбекистан.
Согласно статье 255 Трудового кодекса, заработная плата, не полученная ко дню смерти работника, выплачивается членам его семьи или лицу, находившемуся на иждивении работника на день его смерти. Выплата заработной платы производится не позднее семи дней со дня подачи работодателю заявления, копии свидетельства о смерти работника и ее оригинала.
В соответствии с настоящим постановлением невыплаченная заработная плата работника подлежит перечислению родственнику работника Ф.И.О. родственника работника.
2. Финансово-экономическому отделу произвести соответствующие выплаты Ф.И.О. родственника работника.
Основание: справка отдела ЗАГС Наименование организации, выдавшей свидетельство о смерти, ее территориальное расположение,свидетельство, выданное Дата выдачи свидетельства года, пункт 8 части первой статьи 168 Трудового кодекса Республики Узбекистан.