Arizachiga oid maʼlumotlar
• (vafot etgan shaxsga arizachining qarindoshligi (akasi, tog‘asi, ammasi va h.k), va uning F.I.O ko‘rsatiladi)
Merosxoʻrning meros ulushidan voz kechish haqidagi arizasi
(umumiy mulkdorlar vafot etgan taqdirda)
Ariza kelib tushgan sana yil
Oʻzbekiston Respublikasi, Notarius idorasi joylashgan manzilidagi notarius Notariusning F.I.O ga
Meros ishi № Meros ishi raqami
Arizachining yashash manzili Arizachining ro‘yxatdan o‘tgan uy raqami-uyda propiskada turuvchi Arizachining F.I.O. tomonidan (pasport Arizachining pasport seriya raqami,Arizachiga pasport berilgan xudud tomonidan Arizachiga pasport berilgan sana berilgan
Oʻzbekiston Respublikasi, Arizachining yashash manzili
Ariza tuzilgan sana kuni
1. Men – Arizachining F.I.O. Meros qoldiruvchi vafot etgan sana kuni vafot etgan Vafot etgan meros qoldiruvchining arizachiga qarindoshligi va uning F.I.Odan qolgan meros mol-mulkni qabul qilganimiz yoʻq va qonun boʻyicha merosga boʻlgan huquq toʻgʻrisidagi guvohnomani olishni xohlamayman. Oʻzimga tegishli boʻlgan ulushimdan Meros oluvchining tug‘ilgan sanasi yilda tugʻilgan Meros oluvchining F.I.O. foydasiga voz kechaman.
2. Ariza beruvchining onasi vafot etgan sana kuni vafot etgan onam Vafot etgan shaxsning F.I.O. otamdan qolgan meros mol-mulkning umumiy birgalikdagi mulk ishtirokchisi boʻlganligi, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 1114-moddasiga asosan men vafot etgan onamning ulushini ajratib olishim mumkinligi va shu mulkka nisbatan yangi meros ishini ochishga huquqim borligi toʻgʻrisida notarius tomonidan menga tushuntirildi. Men ushbu huquqimdan voz kechaman.
Kelgusida meros mol-mulkiga nisbatan hech kimga hech qanday moddiy va mulkiy daʼvo qilmayman.
Arizaning matnini toʻliq oʻqib chiqdim, uning mazmuni va mohiyati, huquqiy oqibatlari, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 1147-moddasiga asosan merosdan voz kechish keyinchalik bekor qilinishi yoki qaytarib olinishi mumkin emasligi menga notarius tomonidan tushuntirildi va tushunarli, arizaning mazmuni mening asl xohish-istaklarimga mos keladi.

• (дата указывается словами)
Республика Узбекистан, Адрес нотариальной конторы Ф.И.О нотариуса,нотариусу, занимающемуся частной практикой (в государственную нотариальную контору № Номер государственной нотариальной конторы)
от Ф.И.О. заявителя,проживающего по адресу Адрес жительства заявителя дом № Номер дома, в котором зарегистрирован заявитель (паспорт Серия и номер паспорта заявителя ,выдан Наименование ОВД, выдавшего паспорт заявителя в Дата выдачи паспорта заявителя году)
Республика Узбекистан, Адрес жительства заявителя
1. Я – Ф.И.О. заявителя,не принял наследственное имущество, оставшееся от Ф.И.О. умершего наследодателя и его родство заявителю ,умершего в Дата смерти наследодателя и не желаю получать свидетельство о праве на наследство по закону. Я отказываюсь от своей доли в наследстве в пользу Ф.И.О. наследника ,родившего(й)ся в Дата рождения наследника году.
2. Нотариусом мне разъяснено, что моя мать Ф.И.О. умершего лица,умершая в Дата смерти матери заявителя году, была участником совместного имущества оставшегося от отца наследственного имущества, согласно статье 1114 Гражданского кодекса я могу выделить долю моей умершей матери и имею право открыть новое наследственное дело на данное имущество. Я отказываюсь от данного права.
Вбудущем я не буду предъявлять никому никаких материальных и имущественных претензий в связи с наследственным имуществом.
Яознакомился с текстом заявления полностью, его содержание и суть, юридические последствия, отказ от наследства не может быть впоследствии отменен или взят обратно согласно статье 1147 Гражданского кодекса, были разъяснены мне нотариусом, и понятно, содержание заявления соответствует моим истинным пожеланиям.