Malaka oshirish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 367-moddasiga asosan malaka oshirish deganda xodimning undagi mavjud kasb va mutaxassislik bo‘yicha ishlarni bajarishga tayyorligini tavsiflovchi, xodimning kasbiy bilimlari, malakalari va ko‘nikmalari darajasini takomillashtirish tushuniladi.
Xodimlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish xodim hamda ish beruvchi uchun ixtiyoriy tartibda yoki agar xodimlarni majburiy qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish talablari mehnat to‘g‘risidagi qonunchilikda hamda mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarda, mehnat shartnomasida nazarda tutilgan bo‘lsa, majburiy tartibda amalga oshirilishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 367-moddasiga muvofiq,
1. Xodimning F.I.O.si - Tashkilot nomi Xodimning lavozimi Malaka oshirish boshlanadigan sanadan Malaka oshirish tugaydigan sanaga qadar 9________markaziga malaka oshirish uchun yuborilsin.
2. Shu munosabat bilan xodimning o‘rtacha ish haqi saqlansin.
3. Xodimning malaka oshirishi bilan bog‘liq xarajatlari qonunchilikda belgilangan tartibda qoplansin.
Аsоs: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 367-moddasi, Malaka oshiriladigan tashkilot nomi markazining Malaka oshirish markazi tomonidan berilgan yo`llanma raqami-son yo‘llanmasi.

Оповышении квалификации
Согласно статье 367 Трудового кодекса Республики Узбекистан под повышением квалификации понимается совершенствование уровня профессиональных знаний, квалификации и навыков сотрудника, характеризующее его готовность к выполнению работы по имеющей профессии, специальности.
Переподготовка сотрудников и повышение их квалификации является добровольным делом как работника, так и работодателя или если требования об обязательной переподготовке и повышении квалификации работников предусмотрены трудовым законодательством и иными правовыми актами о труде или трудовым договором, она может осуществляться в обязательном порядке.
Всоответствии со статьей 367 Трудового кодекса Республики Узбекистан
1. Ф.И.О. сотрудника — Название организации Должность сотрудника от Дата начала повышения квалификации в срок до Дата окончания повышения квалификации направить Наименование организации по повышению квалификации в Центр по повышению квалификации.
2. В связи с этим сохранить среднюю заработную плату сотрудника.
3. Расходы, связанные с повышением квалификации работника, возмещаются в порядке, установленном законодательством.
Основание: статья 367 Трудового кодекса Республики Узбекистан, Наименование организации по повышению квалификации (Центр) Номер направления, выданного со стороны Центра по повышению квалификации (№направления).