REKLAMANI TARQATISH TOʻGʻRISIDA SHARTNOMA
Reklama tarqatuvchining nomi, tashkiliy-huquqiy shakli (keyingi oʻrinlarda “Reklama tarqatuvchi” deb yuritiladi) nomidan Reklama tarqatuvchiga shartnoma tuzish huquqini beruvchi hujjat asosida ish yurituvchi Reklama tarqatuvchining rahbari lavozimi va F.I.Osi bir tomondan va Reklama beruvchining nomi, tashkiliy-huquqiy shakli (keyingi oʻrinlarda “Reklama beruvchi” deb yuritiladi) nomidan Reklama beruvchiga shartnoma tuzish huquqini beruvchi hujjat asosida ish yurituvchi Reklama beruvchi tashkilot rahbari lavozimi va F.I.Osi ikkinchi tomondan, mazkur shartnomani quyidagilar toʻgʻrisida tuzdilar:
Mazkur shartnoma boʻyicha Reklama tarqatuvchi Reklama beruvchiga reklama axborotini tarqatish yoki joylashtirishga oid xizmatlar koʻrsatish (keyingi oʻrinlarda “Xizmatlar” deb yuritiladi), Reklama beruvchi esa, ushbu xizmatlarni qabul qilib olish va uning haqini toʻlash majburiyatini oʻz zimmasiga oladi.
Reklama axborotini tarqatish
Joyi: Reklama axborotini tarqatish joyi,
Vaqti: Reklama axborotini tarqatish vaqti
Usuli (vositasi): Reklama axborotini tarqatish usuli (vositasi)
Narxi: Reklama axborotini tarqatish bahosi
Xizmatlar koʻrsatishdan oldin Reklama tarqatuvchi Reklama beruvchiga reklama dasturini taqdim etishi, Reklama beruvchi esa, mazkur dastur bilan tanishib chiqqan holda uni tasdiqlashi lozim.
Reklama tarqatuvchi oʻz majburiyatlarini reklama toʻgʻrisidagi qonunchilik hujjatlari, Reklama beruvchi topshirigʻining mazmuni, uning badiiy va estetik (xizmat sifati) talablariga muvofiq aniq, oʻz vaqtida va toʻlik (lozim darajada) bajarishi shart.
TARAFLARNING HUQUQ VA MAJBURIYATLARI
Reklama beruvchining huquqlari:
Reklama tarqatuvchidan reklama axborotini tarqatish yoki joylashtirish boʻyicha majburiyatlarini bajarishni talab qilish;
Reklama qonunchiligining buzilishiga olib kelishi mumkin boʻlgan holatlar boʻyicha Reklama tarqatuvchidan maʼlumot berishini talab kilish;
Xizmatlarning belgilangan bahosini batamom toʻlash sharti bilan shartnomani bekor qilishni talab qilish.
Reklama beruvchining majburiyatlari:
Joylashtirish yoki tarqatish uchun moʻljallangan reklama axborotini Reklama tarqatuvchiga taqdim etish;
Reklama tarqatuvchining talabiga binoan reklama axborotining haqiqiyligi va ishonchliligini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etish;
Agar Reklama beruvchining faoliyati litsenziyalanishi yoki mahsuloti sertifikatlashtirilishi zarur boʻlsa, mahsulotni yoki Reklama beruvchining oʻzini reklama qilayotganda tegishli litsenziya yoki sertifikatni taqdim etish;
Reklama axborotini tarqatish yoki joylashtirish boʻyicha Reklama tarqatuvchiga topshiriq berish;
Reklama dasturini tasdiqlash va Reklama tarqatuvchiga taqdim etish;
Shartnomada koʻrsatilgan muddatlarda va tartibda xizmatlar haqini toʻlash;
2.2.7.Oʻzbekiston Respublikasining reklama toʻgʻrisidagi qonunchilik hujjatlari talablariga rioya qilish.
Reklama tarqatuvchining huquqlari:
Qonunchilik hujjatlarida belgilangan hollarda Reklama beruvchidan tegishli litsenziya, sertifikat hamda reklama axborotining haqiqiyligi va ishonchliligini tasdiqlovchi hujjatlarni talab qilish;
Reklama beruvchidan reklama axborotini tarqatish yoki joylashtirish boʻyicha topshiriqni talab qilish;
Reklama dasturini tasdiqlashni talab qilish;
Reklama xizmati uchun Reklama beruvchidan oldindan avans toʻlovini toʻlashni talab qilish;
Shartnoma bekor qilinishi tufayli Reklama beruvchiga yetkazilgan zararning hammasini toʻlash sharti bilan shartnomani bekor qilishni talab qilish.
Reklama tarqatuvchining majburiyatlari:
Oʻzbekiston Respublikasining reklama toʻgʻrisidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan reklama faoliyati va homiylik qoidalari hamda reklama faoliyatining professional ishtirokchisi kasb etikasiga soʻzsiz rioya qilish;
Reklama beruvchining topshirigʻi bilan reklama vositalari orqali reklamani tarqatish xizmatini amalga oshirish;
Axborot yoki boshqa materiallarni bergan shaxs toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni uning roziligisiz oshkor qilmaslik;
Reklama beruvchi qonunchilik hujjatlarining buzilishiga olib kelishi mumkin boʻlgan axborot bergan taqdirda, uni bu haqda oʻz vaqtida xabardor qilish;
Xizmat sifati talablariga rioya qilish, ishni sifatli bajarish;
Reklama materiallarining oxirgi marta reklama eʼlon qilingan kundan boshlab rejali tekshirish oʻtkazilguniga qadar saqlanishini taʼminlash;
Tashqi reklamani joylashtirishda mahalliy davlat hokimiyati organining ruxsatini olish.
SHARTNOMANING BAHOSI VA HISOB-KITOB TARTIBI
Mazkur shartnomaga koʻra xizmatlar bahosi Shartnomaga koʻra xizmatlar bahosining umumiy narxisoʻmni tashkil etadi.
Ushbu shartnoma tarkibidagi xizmat turlarining narxi mazkur shartnomaning ajralmas qismi hisoblangan ilovada koʻrsatiladi.
Reklama beruvchi koʻrsatiladigan reklama xizmatlari uchun shartnoma summasining Shartnoma umumiy bahosining oldindan toʻlanadigan qismi foizda foizi miqdorida oldindan haq toʻlaydi. Reklama beruvchi reklama dasturi tasdigʻini Reklama tarqatuvchiga topshirganidan keyin shartnoma summasini uzil-kesil toʻlashi lozim.
XIZMAT KOʻRSATISH MUDDATLARI
Reklama tarqatuvchi uning hisob raqamiga dastlabki toʻlov kelib tushgan kundan boshlab Reklama beruvchining topshirigʻini bajarishga kirishib, topshiriq yuzasidan reklama dasturini Reklama beruvchining tasdigʻiga havola qiladi.
Reklama beruvchi reklama dasturini unga taqdim etilgan kundan boshlab koʻrib chiqib, oʻz imzosi va muhri orqali tasdiqlagan holda reklama tarqatuvga qaytaradi.
Xizmat koʻrsatish muddati boshlanishi, Xizmat koʻrsatish muddati boshlanadigan sanadan tugallanishi Xizmat koʻrsatish muddati tugallanadigan sanagacha.
TARAFLARNING JAVOBGARLIGI
Mazkur shartnoma majburiyatlarini bajarmaganlik yoki lozim darajada bajarmaganlik uchun aybdor shaxc Oʻzbekiston Respublikasining Fuqarolik kodeksi, Oʻzbekiston Respublikasining “Reklama toʻgʻrisida”gi, “Xoʻjalik yurituvchi subyektlar faoliyatining shartnomaviy-huquqiy bazasi toʻgʻrisida”gi Qonuniga muvofiq javobgar boʻladi.
Reklama tarqatuvchi reklama axborotining haqqoniyligi va ishonchliligi, reklama qilinadigan mahsulot (ish, xizmat) sifati uchun javob bermaydi.
SHARTNOMANING AMAL QILISHI, UNI OʻZGARTIRISHVA BEKOR QILISH
Shartnoma taraflar imzolaganidan boshlab kuchga kiradi va taraflar ushbu shartnoma boʻyicha oʻz majburiyatlarini bajargunga qadar amal qiladi.
Shartnoma quyidagi holatlarda Reklama beruvchi tomonidan bir tomonlama bekor qilinishi mumkin:
Xizmat sifati badiiy va estetik jihatdan Reklama beruvchi tomonidan tasdiqlangan reklama dasturiga muvofiq boʻlmagan hollarda;
Xizmat koʻrsatish muddatlari ketma-ketligining buzilishi xizmat koʻrsatishning oxirgi muddati doirasidan chetga chiqib ketishi yoki mazkur muddatda uning bajarilishiga jiddiy toʻsqinlik qilishiga olib kelgan holatlarda.
Toʻlovlar mazkur shartnomada nazarda tutilgan muddatlarda amalga oshirilmagan, toʻlovni kechiktirish muddati 60 ish kunidan oshib ketgan hollarda Reklama tarqatuvchi shartnomani bir tomonlama bekor qilishga haqli.
NIZOLARNI HAL QILISH TARTIBI
Ushbu shartnoma yuzasidan yoki u bilan bogʻliq holda taraflar oʻrtasida kelib chiqadigan nizolar mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirgan holda hal etiladi.
Mediatsiya tartib-taomilini qoʻllash yoʻli bilan nizoni hal etish imkoniyati boʻlmagan taqdirda, mazkur shartnomaning tuzilishi, uning shartlarining oʻzgarishi, buzilishi, ijro etilishi, bekor boʻlishi, tugatilishi va haqiqiyligi yuzasidan kelib chiquvchi barcha nizolar “Demokratiya va inson huquqlari instituti” respublika jamoat birlashmasi huzuridagi doimiy faoliyat koʻrsatuvchi Hakamlik sudida uning Reglamentiga asosan hakamlik sudyasi tomonidan yakka tartibda koʻrib chiqiladi. Hakamlik sudining hal qiluv qarori taraflar uchun qatʼiy va majburiy hisoblanadi.

ДОГОВОР О РАСПРОСТРАНЕНИИ РЕКЛАМЫ
Ф.И.О. и должность руководителя организации-распространителя рекламы,являющийся руководителем организации-распространителя рекламы Наименование организации-распространителя рекламы, ее организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, дающий право распространителю рекламы на заключение договора (именуемый в дальнейшем «Распространитель рекламы»), с одной стороны, и Ф.И.О. и должность руководителя организации-рекламодателя,являющийся руководителем организации-рекламодателя Наименование организации-рекламодателя, ее организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, дающий право рекламодателю на заключение договора (именуемый в дальнейшем «Рекламодатель»), с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1.1. В соответствии с настоящим договором Распространитель рекламы оказывает услуги Рекламодателю по распространению рекламных сведений или услуги по их размещению (далее – «Услуги»), а Рекламодатель берет на себя обязательства по приему этих услуг и их оплате.
Распространение рекламных сведений
Место: Место размещения рекламных сведений
Время: Время размещения (распространения) рекламных сведений
Метод (средство): Метод (средство) распространения рекламных сведений
Стоимость (цена): Стоимость (цена) за распространение рекламных сведений
1.2. До оказания услуг Распространитель рекламы представляет Рекламодателю свою программу, а Рекламодатель, ознакомившись с ней, утверждает ее.
1.3. Распространитель рекламы обязан четко, своевременно и в полном объеме (в необходимой степени) выполнять свои обязательства в соответствии с законодательными актами о рекламе, содержанием задания, предоставленного рекламодателем, его художественными и эстетическими (качеством предоставляемых услуг) требованиями.
2.1. Права Рекламодателя:
2.1.1. Требовать от Рекламодателя выполнения его обязательств по распространению или размещению рекламной информации;
2.1.2. Требовать от Рекламодателя предоставления информации об обстоятельствах, которые могут привести к нарушению законодательства о рекламе;
2.1.3. Требовать расторжения договора при условии полной оплаты установленной цены за услуги.
2.2. Обязанности Рекламодателя:
2.2.1. Предоставлять Распространителю рекламы рекламную информацию, предназначенную для размещения или распространения;
2.2.2. Предоставлять документы, подтверждающие подлинность и достоверность рекламной информации, по запросу Распространителя рекламы;
2.2.3. Если деятельность Рекламодателя требует лицензирования или сертификации продукции, предоставлять соответствующую лицензию или сертификат на рекламу самого Рекламодателя или его продукции;
2.2.4. Давать Распространителю рекламы указание на распространение или размещение рекламной информации;
2.2.5. Утверждать рекламную программу и представлять ее Рекламодателю;
2.2.6. Оплачивать услуги в сроки и порядке, указанные в договоре;
2.2.7. Соблюдать требования законодательных актов Республики Узбекистан о рекламе.
2.3. Права Распространителя рекламы:
2.3.1. В случаях, установленных законодательными актами, требовать от Рекламодателя предоставления соответствующей лицензии, свидетельства и документов, подтверждающих подлинность и достоверность рекламной информации;
2.3.2. Требовать от Рекламодателя предоставления инструкции по распространению или размещению рекламной информации;
2.3.3. Требовать утверждения рекламной программы;
2.3.4. Требовать от Рекламодателя внесения авансового платежа за рекламные услуги;
2.3.5. Требовать расторжения договора с условием возмещения всех убытков, причиненных Рекламодателем в связи с расторжением договора.
2.4. Обязанности Распространителя рекламы:
2.4.1. Безоговорочно соблюдать правила рекламы и спонсорства, установленные законодательными актами Республики Узбекистан о рекламе, а также профессиональную этику профессионального участника рекламной деятельности;
2.4.2. Предоставлять услуги по распространению рекламы через рекламные средства массовой информации от имени рекламодателя;
2.4.3. Не разглашать информацию о лице, предоставившем информацию или иные материалы, без его согласия;
2.4.4. В случае предоставления рекламодателем информации, которая может привести к нарушению законодательных актов, своевременно уведомить его об этом;
2.4.5. Соблюдать требования к качеству обслуживания, выполнять работу качественно;
2.4.6. Обеспечивать хранение рекламных материалов с даты последнего размещения рекламы до плановой проверки;
2.4.7. Получать разрешение от органа местного самоуправления на размещение наружной рекламы.
3. СТОИМОСТЬ ПО ДОГОВОРУ И ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ
3.1. Общая стоимость услуг по настоящему договору составляет Общая стоимость услуг по договору сумов.
Цены по видам услуг, включенных в настоящий договор, указаны в приложении, являющемся неотъемлемой частью настоящего договора.
3.2. Рекламодатель оплачивает аванс за оказанные рекламные услуги в размере Предоплата общей стоимости услуг по договору в процентах процентов от суммы договора. Рекламодатель оплачивает полную сумму договора после предоставления Распространителю рекламы утверждения рекламной программы.
4. СРОКИ ОБСЛУЖИВАНИЯ
4.1. Распространитель рекламы начинает выполнение задания Рекламодателя с даты получения первоначального платежа на свой счет и предоставляет рекламную программу на утверждение Рекламодателю.
4.2. Рекламодатель проверяет рекламную программу с даты ее предоставления, подтверждает ее своей подписью и печатью и возвращает ее Распространителю рекламы.
4.3. Срок действия договора начинается Дата начала срока оказания услуг года и заканчивается Дата окончания срока оказания услуг года.
5. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
5.1. Лицо, виновное в неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по настоящему договору, несет ответственность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Узбекистан, законами Республики Узбекистан «О рекламе», «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов».
5.2. Распространитель рекламы не несет ответственности за точность и достоверность рекламной информации, качество рекламируемого продукта (работы, услуги).
6. ВСТУПЛЕНИЕ В СИЛУ, ИЗМЕНЕНИЕ И РАСТОРЖЕНИЕ ДОГОВОРА
6.1. Договор вступает в силу с момента его подписания сторонами и остается в силе до тех пор, пока стороны не исполнят свои обязательства по настоящему договору.
6.2. Договор может быть расторгнут в одностороннем порядке Рекламодателем в следующих случаях:
6.2.1. В случаях, когда качество услуг не соответствует в художественном и эстетическом плане рекламной программе, утвержденной Рекламодателем;
6.2.2. В случаях, когда нарушение последовательности условий оказания услуг привело к тому, что заключительный срок оказания услуг превысил объем услуг или серьезно затруднил их выполнение в рамках настоящего срока.
6.3. В случаях, когда платежи не производятся в сроки, установленные настоящим договором, и срок задержки платежа превышает 60 рабочих дней, Распространитель рекламы имеет право расторгнуть договор в одностороннем порядке.
7.1. Споры, возникающие между сторонами в соответствии с настоящим договором или в связи с ним, разрешаются путем медиации.
7.2. Если разрешение спора посредством медиации невозможно, все споры, возникающие в связи с заключением настоящего договора, изменением его условий, нарушением, исполнением, расторжением, прекращением действия и действительностью, рассматриваются в индивидуальном порядке судьей постоянно действующего Третейского суда при Республиканском общественном объединении «Институт демократии и прав человека», в соответствии с его Регламентом. Решение Третейского суда является окончательным и обязательным для сторон.
8. РЕКВИЗИТЫ СТОРОН:
РАСПРОСТРАНИТЕЛЬ РЕКЛАМЫ: Юридический адрес: Юридический адрес распространителя рекламы Р/счет: Расчетный счет распространителя рекламы Код банка: Банковский код распространителя рекламы ИНН:Номер ИНН распространителя рекламы Номер телефона для связи с распространителем рекламы |
РЕКЛАМОДАТЕЛЬ: Юридический адрес: Юридический адрес рекламодателя Р/счет: Расчетный счет рекламодателя Код банка: Банковский код рекламодателя ИНН: Номер ИНН рекламодателя Номер телефона рекламодателя |